szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bíróság ismét kimondta: jogellenes a szerencsejáték-törvény.

Megsérti az uniós jogszabályokat a hagyományos játékkaszinók üzemeltetésére irányuló koncesszió megadására és az online szerencsejáték szervezésére vonatkozó magyar szabályozás – állapította meg most kihirdetett ítéletében az Európai Bíróság. A testület szerint ugyanis a szabályok hátrányosan megkülönböztetik a Magyarországon kívül más EU-tagállamban letelepedett szerencsejáték-szervezők piachoz való hozzáférését.

Az ítélet a Sporting Odds brit társaság ügyében született. 2016-ban a magyar adóhatóság megállapította, hogy a Sporting Odds online szerencsejáték-szolgáltatásokat nyújtott, de nem rendelkezett a magyar jogszabályokban e célból megkövetelt koncesszióval és engedéllyel. A jogsértésért az adóhatóság 3 500 000 forint összegű bírságot szabott ki a Sporting Oddsra. A Sporting Odds, miután úgy ítélte meg, hogy a magyar szabályozás, és különösen az online kaszinójátékokra vonatkozó szabályok ellentétesek az uniós joggal, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság előtt keresetet indított az adóhatóság határozatának felülvizsgálata céljából.

A bíróság többek között azt a kérdést intézte a Bírósághoz, hogy a hagyományos és az online kaszinójátékok szervezésére vonatkozó nemzeti szabályok összeegyeztethetők-e a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvével. A mai napon kihirdetett ítéletében a Bíróság nem kérdőjelezte meg Magyarország jogát arra, hogy állami monopóliumot tartson fenn. A kettős rendszert sem tartja összeegyeztethetetlennek az uniós joggal, azt viszont már igen, hogy a magyar szabályozás az online kaszinójáték szervezésére irányuló engedélyt kizárólag az ország területén lévő játékkaszinót koncesszió alapján üzemeltető gazdasági szereplők számára tartja fenn. Ez a radikális korlátozás nem igazolható a magyar kormány által hivatkozott közrendi és közegészségügyi célokkal, mivel e célok kevésbé korlátozó a intézkedésekkel is elérhetők lennének.

Nem ez az első ilyen ítélet: az Európai Bíróság korábban az Unibet ügyében már megállapította a magyar szabályozás jogellenességét. Az Unibet ügyében azóta a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság is jogerős döntést hozott, de még több száz per van folyamatban az ügyben, ezek összességében tízmilliárd forintnál is magasabb kártérítést jelenthetnek az érintetteknek.

Az Európai Bíróság emlékeztet arra is, hogy jóllehet a magyar jog biztosítja a koncessziós szerződések megkötésére irányuló koncessziós pályázatok kiírásának lehetőségét, még nem írtak ki ilyen pályázatokat Magyarországon.

Másrészt az a feltétel, amely szerint a „megbízható” szerencsejáték-szervezőnek – akivel az állam a magyar jog értelmében koncessziós pályázat hiányában is köthet koncessziós szerződéseket – legalább tíz éven keresztül kell előzetesen szerencsejáték szervezésére irányuló tevékenységet folytatnia Magyarországon, eltérő bánásmódnak minősül. E követelmény ugyanis hátrányosabb helyzetbe hozza a más tagállamokban letelepedett szerencsejáték-szervezőket a belföldi gazdasági szereplőkhöz képest, akik könnyebben teljesíthetik e feltételt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!