Elégedetlen az önkormányzatok belső ellenőrzésével az ÁSZ

A pénz- és vagyongazdálkodást kifogásolják.

  • MTI MTI
Elégedetlen az önkormányzatok belső ellenőrzésével az ÁSZ

A belső ellenőrzés hatékonyabb működését javasolja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az önkormányzatoknál és az intézményeknél lefolytatott ellenőrzések tapasztalatai alapján.

A számvevőszék hírportálján most közzétett, a belső ellenőrzés állapotáról szóló elemzés összefoglalója szerint az ÁSZ megállapította: a nem megfelelően kialakított és működtetett belső ellenőrzés – függetlenül a végrehajtott belső ellenőrzések számától – nem járult hozzá ahhoz, hogy a pénz- és vagyongazdálkodás szabályszerű legyen.

Úgy fogalmaztak, hogy a törvényi előírás alapján kötelezően működtetett belső ellenőrzés nem képes betölteni a funkcióját, mivel "első védelmi vonalként" nem biztosítja a feladatellátás, a működés szabályszerűségét.

A terület fejlesztéséért az ÁSZ felvetést fogalmazott meg az Országgyűlésnek, és a parlament határozatban bízta meg a számvevőszéket, hogy erősítse befolyását a költségvetési szervek belső ellenőrzési tevékenységére.

Azt írták: a 2016-ban nyilvánosságra hozott 61 jelentés megállapításai alapján az ÁSZ-ellenőrzések eredményei azt mutatták, hogy ahol a belső ellenőrzési tevékenység nem működött megfelelően, a belső kontrollok működésében, illetve a gazdálkodásban is szabálytalanságok, hiányosságok fordultak elő.

Az ÁSZ a belső ellenőrzésnél megállapított több szabálytalanság miatti közpénzügyi kockázat kezeléséért a 2017. évi tevékenységéről szóló beszámolójában felvetést fogalmazott meg. Az Országgyűlés a beszámoló elfogadásakor megbízta a számvevőszéket, hogy erősítse befolyását a "védelmi vonal" működésére – olvasható az összefoglalóban.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.