Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Nincs változás Szaúd-Arábia olajpolitikájában – hangsúlyozta hétfőn Abdulaziz bin Szalman herceg, akit édesapja nemrég nevezett ki az energiaminisztérium élére. Ez ugyanakkor kevés, számos hatás éri manapság az olajkitermelőket, így kifejezetten bizonytalan időszak elé nézünk.
61 dollár 80 centre emelkedett a Brent olaj hordónkénti ára hétfőn, és a szakértők ezt annak tulajdonítják, hogy a piac kedvezően fogadta Szalman király döntését, miszerint a saját fiát állítja az energiaminisztérium élére. Abdulaziz bin Szalman nem újonc e területen, hiszen korábban jelentős szerepet játszott abban, hogy az OPEC+ létrejöjjön.
Oroszország, Kazahsztán és Mexikó de facto csatlakozása az olajkartellhez azzal az illúzióval szolgált, hogy immár az olajtermelő államok egységesen dönthetnek az árakról, amelyek 2014-ben még meghaladták a 100 dollárt, ma pedig 60 körül ingadoznak. Ez pedig kevés - mármint az olajtermelők szempontjából.
E célból az OPEC+ napi 1,2 millió hordóval kevesebb olajat küld a globális piacra. Logikus, hiszen mind Oroszországnak, mind Szaúd-Arábiának magasabb olajbevételre lenne szüksége: az arab államnak ahhoz, hogy Mohamed bin Szalman trónörökös megvalósíthassa gigászi reformterveit, Oroszországnak pedig ahhoz, hogy Putyin elnök fenntarthassa rendszerét, mely az olaj- és földgázbevételeken nyugszik. Az orosz költségvetés felét még mindig ez adja – mutat rá a Bloomberg.
Putyin nemrégiben arra kényszerült, hogy a nemzeti vagyon alapból 55 milliárd dollárnak megfelelő rubelt át tegyen a költségvetésbe, mert ingadozó népszerűségét komolyan fenyegetné a lakosság életszínvonalának stagnálása, illetve csökkenése.
Mit akar Donald Trump?
Az olaj- és földgázlobbi az egyik legfőbb támogatója az amerikai elnöknek, akinek az első külügyminisztere a világ legnagyobb olajcégének egykori vezetője volt.
Fontos megemlíteni, hogy a palaolaj és a palagáz miatt az USA újra exportőr lett, és napi olajkitermelése immár elérte a 8,5 millió hordót. Mivel a palaolaj és palagáz kitermelése drágább, mint a hagyományos olajbányászat, ezért az amerikaiak is az ár növelésében érdekeltek.
Trump ezért is igyekszik kigolyózni minél több vetélytársat az olajpiacról: Líbia, Venezuela vagy Irán nemcsak stratégiai okokból szerepel az elnök menetrendjében, hanem azért is, mert velük fontos olajtermelők esnek ki a túltermelési válságtól sújtott piacról.
Az olajpiac egyik fő kérdőjele az amerikai-kínai kereskedelmi háború
Erről nyíltan beszélt a Reuters hírügynökségnek Abu Dhabiban Abdelaziz bin Szalman herceg hétfőn egy OPEC-tanácskozás szünetében. Ő bízik abban, hogy hamarosan véget ér az amerikai-kínai kereskedelmi háború, és ezzel elhárul a globális visszaesés réme.
Nem véletlen a szaúdi királyfi aggodalma: Kína naponta 9,5 millió hordó olajat importál, vagyis messze a legfontosabb vevő. Márpedig ha Kínában lassul a gazdasági növekedés, akkor csökken az olaj- és földgázimport.
A helyzetet bonyolítja, hogy Trump választási időszakban van, ami a gyakorlatban kettős kötést jelent: fő szponzorai, a nagy olajcégek áremelést szeretnének, de a választópolgárok épp ellenkezőleg. Ráadásul az amerikai konjunktúrának sem mindegy, hogy milyen olajárak lesznek az elkövetkező hónapokban.
Senki sem sejtheti, hogy mi lesz az olaj globális piacán – ez derül ki azoknak a szakértőknek a nyilatkozataiból, akik a Bloombergnek mondták el a véleményüket. Az imént felsorolt ellentmondásos tényezők ugyanis rendkívüli mértékben megnehezítik a döntéshozók dolgát, így jövő novemberig szinte minden lehetségesnek látszik az olaj világpiacán.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.
Magyar Péter sem hagyta szó nélkül.