Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Önállósítanák Európát a nagy digitális cégektől az unió új vezetői.
Európa digitális szuverenitást akar - ezt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke fogalmazta meg az új testület nevében. A végrehajtás jórészt Margrethe Verstagerre vár, aki a versenyjogi biztos posztja után megkapta a digitális tárcát is. A másik fontos szereplő a francia Thierry Breton lehet, aki a belső piac kulcsfontosságú biztosának posztjára pályázik. Ő közismerten híve annak, hogy Európa ne maradjon le az USA és Kína mögött az informatikai versenyben.
Nagy falatról van szó: 500 milliárd dolláros piacot jelenthet a felhőalapú adatkezelés 2023-ban - írja a Politico, rámutatva arra, hogy jelenleg ezen a piacon Európa alig rúg labdába. Az amerikaiak aratnak: az EU pedig beéri a GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) megsarcolásával, de saját megoldásai nincsenek.
Európai digitális politikára van szükség - hangsúlyozta Thierry Breton, aki a párizsi Les Echos-nak nyilatkozott még azelőtt, hogy európai biztosnak jelölte volna őt Macron elnök. Franciaország volt pénzügyminisztere nem kertelt: európai protekcionizmust akar annak érdekében, hogy itt is legyenek versenyképes világcégek az informatika piacán. Thierry Breton tudja miről beszél, hiszen korábban a francia telefontársaság főnöke volt, majd pedig informatikai biztonsági cég, az Atos vezetője. A leendő biztos nyíltan célba veszi a Szilícium-völgy óriásait, melyek szerinte "túlságosan is nagyra értékeltek, mert szinte monopolhelyzetet teremtettek a piacon". Néhány amerikai honatyához hasonlóan Thierry Breton is úgy véli: a Google-hoz, Facebookhoz hasonló óriásokat fel kellene darabolni, közben pedig maximálisan támogatni az európai cégeket. Ez egybevág Macron elnök elképzeléseivel, aki kétmilliárd eurós startup-programot indított, hogy csökkentse Franciaország lemaradását az informatika stratégiai fontosságú területén.
Macron elnök két francia céget bízott meg azzal, hogy próbálják megtörni az amerikaiak monopóliumát a felhőalapú adatkezelésben. "Ez bizony protekcionizmus" - nyilatkozta a Politicónak Michael Jackson amerikai startup vállalkozó, aki több mint tíz éve Európában próbálkozik. Jelenleg tanácsadó Franciaországban, és kissé szkeptikus az európai tervekkel kapcsolatban. Brüsszel ugyanis a szabályozás terén érhet el eredményeket, de "ebből még nem lesznek versenyképes vállalatok" - érvel az amerikai tanácsadó. Másképp látja ezt Ursula von der Leyen: szerinte egységes európai rendszert kell létrehozni, amely azután a maga normáit a világ más részeivel is elfogadtatja. "Ez az európai technológiai szuverenitás" - hangoztatja Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság leendő elnöke.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.