szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sem az alapkamatot, sem a többi kamatkondíciót nem változtatta meg a jegybank.

Nem nyúlt a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa sem az alapkamathoz, sem a többi jegybanki kamathoz. Így az alapkamat változatlanul rekordalacsony, 0,9 százalékos.

A kamatdöntés azt jelenti, hogy az MNB nem próbálkozik – vagy legalábbis nem így próbálkozik – a forint erősítésével. Legutóbb november 28-án járt az árfolyam történelmi mélyponton, akkor 337,28 forintot kellett adni egy euróért. Onnan egészen 328-ig visszaerősödött a forint. Kedden egy nagyobbat esett ugyan újra, de azóta visszaerősödött, 329,5-330 környékén alakult az árfolyam.

A kamatdöntést követően hagyományosan egy órával a számok bemutatása után, délután 3-kor adja ki az MNB a döntés indoklását. Az előző hónapokban kivétel nélkül arról írtak, hogy őket egyedül a 3 százalékos inflációs cél elérése érdekli, az árfolyam még csak elő sem került az indoklásban, most is az volna a meglepetés, ha ez máshogy volna.

A Központi Statisztikai Hivatal legutóbb azt mérte, hogy novemberben felgyorsult a pénzromlás, 3,4 százalékos volt az infláció (egy hónappal korábban még csak 2,9 százalékot mértek). Igaz, a novemberi nagy növekedés elsősorban annak tudható be, hogy tavaly novemberben sokkal olcsóbb volt a benzin, mint máskor, így ahhoz képest jókorát nőtt az ára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván hvg360

Így mozgatja kilenc ember a forint árfolyamát

Sokan mondják, hogy a jegybank léphetne, ha ennyire gyenge a forint, de ritkán gondolunk bele, mit jelent pontosan ez az állítás. Hogyan tudja egy kis testület irányítani a forintárfolyamot, és egyáltalán, mi történik, amikor ők eldöntik, mi legyen a kamatokkal?