szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Minden ország ismertette saját álláspontját, utána újra tárgyalóasztalhoz ültek, de az szinte kizárt, hogy csütörtökön bármilyen megállapodás szülessen.

Kétoldalú megbeszélésekkel folytatódott csütörtök késő este Brüsszelben a rendkívüli EU-csúcstalálkozó. Az uniós tagállamok vezetői a 2021 és 2027 közötti hosszú távú uniós költségvetésről tárgyalnak, a megbeszéléseket még cikkünk megjelenésekor is folytatták.

A tárgyalás ugyan zárt, de az Európai Tanács elnökének szóvivője annyit elmondott, hogy az uniós tagállamok vezetői késő este ismertették országaik álláspontját. Ezt követően Charles Michel, valamint a tagországi vezetők egymás közötti egyeztetései kezdődtek meg. Ezek végeztével a csúcstalálkozó ismét 27-es körben folytatódik.

A tárgyalás részleteit ismerő források arról számoltak be, hogy Charles Michel reményei szerint a kétoldalú tárgyalások közelebb hozzák az egyes tagországok egyelőre igen eltérő álláspontjait, ami lendíthet a tárgyalások menetén. Arra számítanak viszont, hogy a csúcsértekezlet csütörtöki napján nem születik megállapodás. Nem kizárt az sem, Michel még az éjszaka új költségvetési javaslatot ismertethet, amit tagállami vizsgálatot követően remények szerint pénteken akár el is fogadhatnak.

Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök a tanácskozás szünetében azt mondta,

az eddigi egyeztetések előremutatóak.

Diplomáciai források szerint Mark Rutte holland miniszterelnök korábban úgy értékelte: a tanács elnökének az a javaslata, amely az uniós pénzek kifizetését a jogállamiság kritériumainak betartásához kötné, nem elég szigorú, mivel az uniós támogatások felfüggesztéséről, vagy megvonásáról a tagállamok minősített többségi szavazással dönthetnének. Véleménye szerint erősebb eszközre van szükség a jogállamisággal kapcsolatos aggályok csökkentésé érdekében.

A múlt pénteken benyújtott javaslatban, ami a tagállamok vezetői elé került,

a költségvetés keretösszege 1094,8 milliárd euró, ami a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének 1,074 százaléka.

Ezt a takarékos tagállamok (Hollandia, Ausztria, Svédország és Dánia) sokallják, de már jelezték, hogy készek a kompromisszumra. A kelet-közép-európai országok eközben több felzárkóztatási pénzért lobbiznak, amelyek összege egyébként is jelentősen csökkent az elmúlt hét évhez képest.

Az uniós költségvetés legfontosabb tudnivalóiról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben:

Egy hosszú éjszaka, 27 tagállam és ezer milliárd euró: minden, amit az uniós költségvetésről tudni kell

Összesen 1094,8 milliárd euró - ennyi pénzről dönthetnek ma az Európai Unió tagállamainak vezetői az uniós költségvetés vitájában. A magyarok számára az egyik legfőbb kérdés, hogy 2021 és 2027 között mennyi kohéziós pénz jut majd Magyarországnak: a britek kilépése miatt egészen biztos, hogy milliárdokkal kevesebb, mint hét éve, de lehet rajta korrigálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Gazdaság

Egy hosszú éjszaka, 27 tagállam és ezer milliárd euró: minden, amit az uniós költségvetésről tudni kell

Összesen 1094,8 milliárd euró – ennyi pénzről dönthetnek ma az Európai Unió tagállamainak vezetői az uniós költségvetés vitájában. A magyarok számára az egyik legfőbb kérdés, hogy 2021 és 2027 között mennyi kohéziós pénz jut majd Magyarországnak: a britek kilépése miatt egészen biztos, hogy milliárdokkal kevesebb, mint hét éve, de lehet rajta korrigálni. Orbán Viktornak ráadásul a jogállamisági feltételek miatt is tartania kell. De miért verik az asztalt a hollandok és miért vitt magával öt inget a tárgyalásokra Andrej Babis? Gyorstalpaló az uniós költségvetésről.