szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koronavírus és az éghajlatváltozás nemcsak emberéleteket, hanem az egész civilizációnkat veszélyezteti a milliárdos befektető Spiegelben megjelent cikke szerint. Rendkívüli és azonnali lépéseket sürget.

Össze kell fognia az Európai Uniónak, különben szétesik –  ezzel a címmel jelent meg Soros György vendégcikke a Spiegelben. A magyar származású amerikai üzletember írásában az általa korábban felvetett örökjáradék-kötvények mellett folytatja érvelését. Mint írta, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke úgy számol, hogy a koronavírus-járvány nyomán fellépő válság kezeléséhez ezermilliárd euró szükséges, azaz attól függően, hogy épp hogy áll az árfolyam, 350-360 ezer milliárd forint kellene. Soros ehhez hozzáteszi:

Von der Leyen nem említette, de mégegyszer 1000 milliárd euró kell a klímaváltozás hatásainak enyhítéséhez is.

Ekkora összeg előteremtésére Soros szerint csak az örökjáradék-kötvény alkalmas. Az üzletember felidézte: nem új ötletről van szó, az Egyesült Királyságban például már 1751-ben alkalmazta, később a napóleoni háborúk, majd az első világháború kiadásainak finanszírozására használtak ilyen, örök lejáratú kötvényeket. Soros úgy számol: ha az EU-nak 1000 milliárd euróra volna szüksége, azt 0,5 százalékos kamatozású kötvényekkel már megszerezhetné, ami 5 milliárd euró kiadást jelentené évente. Ez egyrészt csekély összeg a billióhoz mérve, másrészt

a kamatok összege előre meghatározott, így az inflációt is figyelembe véve, hosszú távon a nullához tart az értékük.

Az április 23-i uniós csúcson, ahol von der Leyen ismertette a válságkezelés árát, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök ugyan felvetette az örök kötvények kibocsátását, de érdemi vita nem volt róla. A csúcs után pedig az EB-elnök billió euró helyett csak milliárdokról beszélt – ez Soros szerint annak a jele, hogy valami fájdalmasan félresikerült. Ennek okát az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó, 1957-es római szerződésben keresi. Hozzátette azonban:

Rendkívüli időkben rendkívüli intézkedésekre van szükség, különben meglehet, hogy az EU nem éli túl a jelenlegi kihívást. Ez nem elmélet, hanem a tragikus valóság."

A koronavírus és az éghajlatváltozás nemcsak emberéleteket, hanem az egész civilizációnkat veszélyezteti. Az Európai Unió különösen sérülékeny, mert a jogállamiságon alapul, és amint köztudott, az igazságszolgáltatás malmai lassan őrölnek. A koronavírus viszont gyors és kiszámízthatatlan. Ezért van szüksége gyors válaszokra és örök kötvényekre az EU-nak.

Soros azt is hangsúlyozta, hogy ezek nem azonosak a koronavírus-kötvényekkel, amelyek szerinte csak tovább mélyítenék az unió északi és déli, illetve nyugati és keleti, vagyis az új és régi tagállamai közötti szakadékot. Az örök kötvények, minthogy minden tagállamnak egyformán biztosítanának forrást, egységesítő hatást fejtenének ki. Akárhogyan is, az üzletember szerint még nyáron dönteni kell a megoldásról, mert például Olaszország már őszre csődbe mehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Tényleg adósrabszolgaságot hozna Soros új csodafegyvere?

Nagyon régi, nagyon szokatlan tervvel állt elő Soros György az EU megsegítésére. Az örökjáradék-kötvények gondolatát még szerinte is szoknia kell a piacnak, annyira ritkán használják. A javaslat ahhoz eléggé bonyolult, hogy minden politikus a maga szájíze szerint magyarázhassa, miről szól, pedig ha alaposan megnézzük a részleteket, kiderül, hogy még jól is járhatna vele Európa – már ha néhány tagállam ellenállásán nem bukna el a terv.