szerző:
Tetszett a cikk?

Az önkormányzatok helyzetéről tartott konferenciát a Republikon Intézet. Kiderült, hogy a megyei jogú városok vezetőinek találkozói után a polgármesterek attól tartanak, a kormány több hatáskört elvon tőlük, abban pedig teljes az egyetértés, hogy a legnehezebb év most következik.

Önkormányzatok a NER szorításában – ezzel a címmel tartott online konferenciát a Republikon Intézet. Öt ellenzéki polgármester beszélt arról, hogy milyen a városa helyzete most, amikor a járványra hivatkozva sorra érkeznek a kormányzati megszorítások.

Most a fő feladat 2021-es kihúzni valahogyan, utána már kicsit jobb lehet a gazdaság helyzete, és reménykedni lehet abban is, hogy leváltják a kormányt – mondta Karácsony Gergely. Budapest főpolgármestere úgy számol: minden 10 forintból, amelyre a fővárosi költségvetésben szükség volna, 4 hiányzik, ebből 2 a kormány városra szabott intézkedései miatt nincs ott.

Hódmezővásárhely polgármestere, Márki-Zay Péter azzal jelentkezett be: függetlenül a Fidesz hatalmi törekvéseitől és az anyagi problémáktól rendkívül elavult az önkormányzati rendszer.

Előtte nagyvállalati világban dolgoztam, egészen döbbenetes az, hogy a kormányhivatallal papíron levelezünk,

nincs a nagyobb cégekére hasonlító vezetési kultúra, de a fejlesztéseket is „ész nélkül hajtották végre”, sportlétesítmények, emlékművek épültek függetlenül attól, hogy mennyibe kerül fenntartani. Szerinte ha 2022-ben nem váltják le a kormányt, akkor egy új tanácsrendszerre hasonlító helyzet jöhet, amikor a városvezetéseknek nincs szinte semmi önálló beleszólása a település irányításába.

Nem egy szélsőségesen baloldali, központosító kormányzattal van szemben 3200 önkormányzat, hanem egy maffiával

- folytatta.

Nyirati Klára bajai polgármester ha kemény szavakban nem is, a mondanivalóban tovább ment ennél: szerinte az önkormányzatok helyzete már most rosszabb, mint a rendszerváltás előtt volt. A nagy kérdés szerinte az, hogyan húzhatják ki a települések 2022-ig. Azt a példát hozta fel: személyesen járja körbe a város cégeinek vezetőit, és kér anyagi támogatást. Erre aztán a többi polgármester is arról számolt be, hogy kaptak az ő városaik is hasonló felajánlásokat.

Cserdiné Németh Angéla, a XV. kerület polgármestere mindehhez azt tette hozzá: a kormány most az önkormányzatokat büntetné, és nem gondol arra, hogy az ellenzéki vezetésű városokban, kerületekben is sok a kormánypárti szavazó.

Szintet lépett a kormány, nagyon erősen különbözteti meg egymástól az önkormányzatokat – mondta Nemény András, Szombathely polgármestere. Kedden volt egy tanácskozás a Megyei Jogú Városok Szövetségében, amelyben Szita Károly kaposvári polgármester azt mondta, gondolkozzanak, mit kérjenek a kormánytól. Szerinte

ez alapján az valószínűsíthető, hogy ha az ellenzéki önkormányzatok kaphatnak valamit a kormánytól, akkor azért cserébe újabb feladatokat kell feladniuk.

A rendezvény moderátora arról is megkérdezte a polgármestereket, hogy a saját városuk kasszájából mennyi pénz hiányzik a kormány megszorításai és a járvány miatt. Budapesten 80, a XV. kerületen 3,5, Baján közel 2 milliárd forinttal van kevesebb, mint amennyire igény volna. Hódmezővásárhelyen az iparűzési adó megfelezése 600 milliós, a tavalyi megszorítások 200, a kieső bevételek másik 200 millió forintot jelentettek. Szombathelyen 1,6 milliárd forint hiányzott, idén 3,6 milliárd forint fog.

Logikusan adódott ez után a kérdés: melyek azok a fejlesztések, amelyeket a válság miatt el kell halasztani, és melyek azok, amelyekhez ragaszkodnak?

  • Budapesten a város pénzügyi tartalékait kell felélni, kisebb visszavágások lehetnek a közszolgáltatásokban, az Európai Fejlesztési Bank hitelkeretét pedig sikerült újratárgyalni, így adódik egy kis lehetőség további fejlesztésekre. A Lánchíd felújítása elindul, a troli- és villamosbeszerzési opcióhoz nincs forrás a kormány segítsége nélkül, a Biodómot pedig muszáj befejezni, hogy ne dobjanak ki az ablakon több tízmilliárd forintot, és a pesti alsó rakpart megvalósítását is szeretné a városvezetés.
  • Hódmezővásárhelyre hamarosan megérkezik a tram-train, emellett sok kisebb fejlesztés folyik a városban. „Nagyon szerényen terveztek” fejlesztésekkel idén, a cél most gyorsan megtérülő fejlesztéseket végigvinni.
  • Szombathelyen a fejlesztések legnagyobb része olyan fázisban van, hogy már nem visszavonható. Önerőből most csak olyan újabb fejlesztéseket hajtanak végre, amelyek a város nagy cégeinek segítenek.
  • Baján is apróbb fejlesztésekben gondolkoznak, a legnagyobb az ipari park fejlesztése lesz, itt még hiányzik egy néhány száz méteres út, hogy bekössék a forgalomba, a város ezt saját pénzből szeretné megoldani. Utak, járdák és kerékpárutak építésére nem nagyon marad pénz, a kerékpárutak hálózatba kapcsolása megoldható most.
  • A XV. kerületben az útfelújításokat és csatornázásokat folytatják, pályázati forrással nem nagyon számolnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!