szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A németek egyre szkeptikusabbak, az oltás kötelezővé tételétől azonban így is ódzkodnak.

Illúziónak bizonyult, hogy idén a társadalomnak oly sok tagját be lehet oltani, hogy kialakul a védettség a koronavírussal szemben - írja a Der Spiegel, amely hozzáteszi: olyan őszre készülünk, amelyben együtt kell élnünk a kórokozóval.

85% volt a hivatalos cél, melyet a Robert Koch intézet meghirdetett. Németország járványügyi intézete szerint, ha a 12 és 59 év közötti lakosság 85%-a megkapja mindkét védőoltást, akkor elérhető a nyájimmunitás. A kiegészítő feltétel a 60 felettiek 90%-ának beoltása volt.

Hétfőn egy tanácskozást hívott össze Jens Spahn egészségügyi miniszter, és ott kiderült : mindez illúzió. A szociáldemokraták egészségügyi szakértője, aki részt vett a tanácskozáson, így nyilatkozott a Der Spiegelnek: "Sajnos jelenleg nemigen tudom elképzelni, hogy elérhetjük a nyájimmunitást". Karl Lauterbach rámutatott: csak 47% a két védőoltást kapott emberek aránya, vagyis nagyon messze van a 85%-tól. Közben az oltási hajlandóság csökken, a delta vírusvariáns miatt a fertőzések száma viszont növekszik.

Mi következik ebből? Az, hogy valamilyen korlátozásokra újra szükség lehet. A tanácskozás egy magát megnevezni nem kívánó résztvevője így beszélt erről: "a modellek azt mutatják, hogy ha elérjük a 75%-os oltottsági szintet, vagyis 10% fertőzésveszélyes marad, akkor is szükség lesz arra, hogy korlátozzuk a személyes kapcsolatokat."

Dehát mindenki számára van már oltóanyag. Akkor hogyhogy ide jutottunk? - kérdi a Der Spiegel. A vezetésen belül sokan már múlt nyáron úgy vélték, hogy túl vagyunk a nehezén. Aztán jött a második hullám, amely rosszabb volt, mint az első. Amikor az idei év elején megindult az oltási kampány, szinte mindenki abban bizakodott, hogy őszre az oltottság eléri azt a szintet, hogy Németország visszatérhet a normális állapotba. Ez azonban a jelenlegi állás szerint nem történik meg: azzal, hogy nem érjük el a nyájimmunitást, oda jutunk, hogy a vírussal számolni kell az ősszel, sőt valószínűleg télen is.

Németország jó a menedzselésben, de gyenge az újításban - ez kiderült a pandemia idején is, állapitja meg a Der Spiegel. A szövetségi kormány és a tartományi kormányzatok jól reagáltak az új fejleményekre, de sohasem dolgoztak ki stratégiai tervet a pandémia ellen.

Jelenleg a 12 és 18 év közötti népességnek még a 2%-a sincsen beoltva Németországban. Ez nem azért van, mert nincs elég oltóanyag, hanem mert a különböző intézmények más-más állásponton vannak. Jens Spahn egészségügyi miniszter végül is rábízta az érintettekre: döntsenek ők maguk az oltásról.

A 12 éven aluli gyerekek számára egyelőre nincs is elfogadott védőoltás. Felvetődik emiatt a kérdés: újra visszatér a hibrid oktatás? Vagy esetleg teljes iskolazárlat következik ? Berlinben a kormány mintha ettől tartana.

Jens Spahn egészségügyi miniszter oktatásügyi kollégájával, Anja Karliczekkel együtt levelet írt a tartományi kormányzatoknak. "Szisztematikus vírustesztelés kell ahhoz, hogy a pandémiát ellenőrzés alatt tartsuk az iskolákban. Célunk az, hogy elkerüljük az iskolák bezárását."

Mindkét minisztert sok bírálat érte a pandémia alatt, ezért most jó előre figyelmeztetnek mindenkit: ne lepődjön meg, ha ősszel újra korlátozó intézkedésekre kerül sor. A probléma az, hogy hiába tesztelik a diákokat és hiába tisztítják a levegőt ventillátorok az iskolákban, ha a felnőttek nem oltatják be magukat megfelelő számban.

Elmúlt az oltási hajlandóság

Minden erőfeszítés ellenére a lakosság jelentős része nem olttatta be magát Németországban. Kötelezővé lehet-e tenni a védőoltást? Ezt eddig csak olyan helyeken tették meg mint Tadzsikisztán vagy Türkmenisztán, demokráciákban ez nehezen menne. Részleges megoldások vannak: Franciaországban például szeptember 15-ig minden egészségügyi dolgozónak be kell oltatnia magát, Magyarországon, francia mintára hasonló intézkedésről döntött a kormány.

Angela Merkel kancellár és Jens Spahn egészségügyi miniszter a múlt héten újra megerősítette: Németországban nem lesz kötelező az oltás az egészségügyi dolgozók számára. Azért persze igyekeznek rábeszélni mindenkit az oltásra. Jens Spahn például elmondta: előfordulhat, hogy a pandémia későbbi szakaszában csak annak a vírustesztje lesz ingyenes, aki beolttatta magát. Ezzel nem ért egyet Horst Seehofer belügyminiszter, mert szerinte ebben az esetben sokan el sem mennének a tesztre, és így a fertőzésről kevesebb lenne az információ.

Sokan azért kértek védőoltást, mert féltek attól, hogy különben nem utazhatnak külföldre. Amint kiderült, hogy oltás nélkül is lehet, máris lelohadt a vakcina iránti lelkesedés. "Én maximálisan ellenzem a kötelező védőoltást. Azt viszont pártolom, hogy az oltottak előnyben részesüljenek: például nekik ne kelljen karanténba menniük, ha átlépik a határt, és ne legyen számukra kötelező teszt sem" - idézi Horst Seehofer belügyminisztert a Der Spiegel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!