szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter a Hard Talkban mondta el, hogy vannak viták Brüsszellel.

„Tulajdonképpen folyamatos támadás alatt állunk, hiszen bármilyen döntést hozunk, az európai intézmények megtalálják a módját annak, hogy nyomást gyakoroljanak ránk (…)” – mondta a BBC Hard Talk című műsorában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A riporter erre azt mondta, hogy számos EU-s vezető szerint Magyarország szembemegy az uniós értékekkel, legalábbis egyes politikai döntésekben. Szijjártó erre válaszul azonban kijelentette, hogy nem változtatnak az álláspontjukon. Azt is mondta, hogy

egy konzervatív, kereszténydemokrata, hazafias kormány vagyunk, rendkívül stabil parlamenti és társadalmi háttérrel, ami nagyon csekély, nagyon kis lehetőséget biztosít az ország ügyeibe történő külső beavatkozásra, és szerintem ez a legnagyobb problémája azoknak, akik bennünket támadnak.”

A riporter ezután szóba hozta a Covid–19-járvány utáni uniós helyreállítási alapot, amiből Magyarország 7 milliárd euróra pályázott, ám a jogállami és korrupciós problémák miatt végül nem hagyta jóvá az ehhez kapcsolódó tervet. A tárcavezető erre úgy reagált, hogy a kérdéses dokumentum (jelentés) politikailag motivált, kiegyensúlyozatlan és igazságtalan. Szerinte Magyarország az európai értékek alapján cselekszik, a jelentés pedig „hazugságok gyűjteménye.”

A műsorban a melegellenes módosítókkal eltérített pedofiltörvény is téma volt. Szijjártó itt azzal kezdte, hogy csupán néhány régebb óta létező törvényt módosítottak, a szexuális nevelésre vonatkozó kitételek pedig csak a 18 éven aluliakra vonatkoznak. Ezután megismételte a kormánykommunikációt, hogy „azt tiltjuk, hogy bizonyos NGO-k aktivistái bemenjenek az iskolákba és óvodákba, és az engedélyünk és tudtunk nélkül beszéljenek a gyermekeinkkel a szexuális orientációról.”

Feljött az is, hogy Ursula von der Leyen EB-elnök szégyenteljesnek nevezte a magyar törvényt. Erre Szijjártó azzal vágott vissza, hogy szerinte az a szégyenteljes, amit Von der Leyen tett, mert utoljára a kommunizmusban fordult elő, hogy az ítélet már tárgyalás előtt megszületett.

A műsorban ezenkívül két másik, kényesebb téma is feljött. Az egyik a Freedom House jelentése, amely szerint Magyarország már nem tekinthető teljesen szabadnak, a másik pedig a Pegasus-botrány volt. A Freedom House jelentését Szijjártó komolytalannak nevezte, és szerinte álhír, hogy a sajtó nagyobbik része a kormánypárthoz köthető. Ami a Pegasus-botrányt illeti: a tárcavezető nehezményezte, hogy az izraeli cég munkatársa, aki azt állította, hogy a magyar kormány is a vállalat ügyfele volt, nem fedte fel a kilétét. Szijjártó azt is mondta a riporternek, hogy biztos lehet benne: amióta hivatalba léptek, törvénytelen módon senkit nem hallgattak le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!