Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mostantól tőkeáttétellel is lehet őket finanszírozni.

Egy péntek esti kormányrendelet szerint ezentúl tőkeáttétellel is lehet őket finanszírozni a kockázati és a magántőkealapokat. Ez egy szakmai weboldal szerint olyan befektetési modell, melyben a befektetőnek csupán egy töredékét kell letétként befizetnie annak az összegnek, melyből pozíciót szeretne nyitni. Ha minden jól alakul, a végső nyereség sokkal nagyobb lehet, mint az eredetileg befektetett készpénz. Ha a dolgok nem alakulnak jól, komoly veszteség keletkezhet.

A magántőkealapok kimaradtak abból a törvényből, amely szerint nem lehet eltitkolni a cégek végső tulajdonosát. Az ilyen alap ugyanis nem cég. A legnagyobb magántőkealap Mészáros Lőrinchez köthető: a Konzum PE annak az Opus Global Nyrt.-nek az első számú tulajdonosa, amely a felcsúti oligarcha tőzsdei holdingvállalata és amelyhez számos reprezentatív, a pesti Andrássy úton lévő ingatlan mellett olyan cégek tömkelege tartozik, mint az építőiparban hasító Mészáros és Mészáros Kft., a Hunguest Hotels szállodalánc, vagy a Balaton-tourist kempinghálózat.

A hvg.hu már 2017-ben felhívta a figyelmet itt és itt, hogy maguk az alapok lesznek a felvásárolt vállalatok tulajdonosai, nem pedig a nevükben eljáró alapkezelők. Így a valódi befektetők kiléte titokban maradhat. Nemrég döntött a kormány arról, hogy állami pénzből hoznak létre magántőkealapot a szomszédos országokban történő földvásárlásra.

A kockázati tőkealapok között is van állami. Az állami Magyar Fejlesztési Bank kutatási-fejlesztési és innovációs tőkealapja, a Hiventures száznál is több cégbe szállt be anélkül, hogy az alapkezelési szabályzatot nyilvánosságra hozta volna. Volt, aki 2018-ban arról beszélt a HVG-nek: az állami befektetőtárs szerinte túl sok jogosultságot kapott. Ha nem jönnek be az üzleti számítások, az ötletgazda-fejlesztő minden befektetését elveszíti, ha pedig sikeres a termék, a fejlesztőt kiszoríthatják az üzletből.

Ezeknek a kockázati, illetve magántőkealapoknak engedélyezte most a kormány a még kockázatosabb befektetési formát, ismét azzal a veszélyhelyzeti felhatalmazással élve, hogy alacsonyabb szintű jogszabállyal, azaz rendelettel törvényt módosíthat. Emellett arról is rendelkezett, hogy a kockázati tőkealapok és a magántőkealapok kötvényt bocsáthatnak ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!