Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter válaszolt Matolcsy György jegybankelnök azon kritikájára, amely szerint az állam „vasba és betonba”, nem pedig képességekbe, intézményekbe és agyakba fektet.
Palkovics a Mandinernek adott interjúban üzente meg, hogy sosem költöttek még ekkora összegeket felsőoktatásra, és 2021-ben várhatóan a GDP 1,16 százalékát fordítja a kormány az egyetemekre.
Megfogadtuk Matolcsy elnök úr tanácsát, minden korábbinál többet fektetünk a magyar agyakba”
– mondta Palkovics az interjúban.
Szerinte a magyar egyetemek folyamatosan fejlődnek, és a Fudannal is az agyba fektetnek. Palkovics azt is mondta, hogy „a CEU nem tartozik a világ legjobb egyetemei közé, nem hasonlítható a Fudanhoz”.
„A legjobb gimnáziumainkból a hallgatók jelentős része Angliába megy, mert ott vannak a jó egyetemek, amelyek világszínvonalat képviselnek. Nem a CEU-ra mentek és mennek, oda szinte senki sem szokott menni ezek közül a diákok közül. A Fudan viszont valós lehetőséget teremthetne ezeknek a kiváló hallgatóknak is arra, hogy itthon tanuljanak. Ahogy Angliában, úgy a Fudan Egyetemen is tandíj van, de ezt támogatjuk, mert agyba fektetünk” – mondta Palkovics.
A miniszter azt is állította, hogy nincs veszélyben a kutatások függetlensége, az intézmények irányításában nem jelent meg politikai befolyás.