szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A külügyminiszter szerint a magyar kormány tízéves átmeneti időszak bevezetésére és kivételek meghatározására tett javaslatot.

A kormány kizárólag olyan megállapodást fog támogatni a globális minimumadó bevezetése kapcsán, amely nem sérti a magyar érdekeket – közölte a tárca szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdai ülésén Párizsban.

Az OECD és az Egyesült Államok is olyan adóreform bevezetését tervezi, amely a nemzetközi vállalatcsoportok esetében minimum szintet írna elő a társasági adóra vonatkozóan. Az ötlet támogatói szerint a multinacionális nagyvállalatok adóelkerülési konstrukciói az elmúlt években egyre nagyobb összegekkel rövidítik meg az államok költségvetését, ezért lenne szükség közös minimumra.

Erről évek óta folynak tárgyalások. Az elképzelések két alapon nyugszanak: egy legalább 15 százalékos minimumadó bevezetésén, illetve olyan rendszer kialakításán, amely a lehető legigazságosabb módon osztja el ezt az adót.

A külügyminiszter szerdán arról számolt be, hogy a globális minimumadó egy kifejezetten érzékeny kérdés, hiszen Magyarországon a legalacsonyabbak Európában a magánszemélyek és a vállalkozók adóterhei, illetve a magyar gazdaságpolitika sikerének egyik alapját az egykulcsos adók bevezetése jelentette 2010 után. Korábban ennél jóval keményebben fogalmazott Szijjártó, májusban ugyanis még azt mondta, hogy „senkinek nincsen joga kívülről beavatkozni a magyar adópolitikába”, hozzátéve, hogy „világszerte olyan törekvések indultak meg, amelyek megnehezítik a világgazdaság gyors újraindulását, hiszen azok a törekvések, amelyek globális adóminimum bevezetésére vonatkoznak, ilyenek”.

Mint mondta, az OECD előtt lévő javaslatnak két része van. Az első a tevékenységüket helyhez nem köthetően végző, nagy digitális vállalatok megadóztatásáról szól, s ebben teljes is az egyetértés. A második rész azonban már bonyolultabb, az a "valós gazdasági tevékenységet végző cégekről" szól – közölte.

Szijjártó Péter elmondta, a Magyarországon jelenleg érvényben lévő, 9 százalékos társaságiadó-kulcs a legalacsonyabb Európában. Ez szerinte jelentős előnyt biztosít Magyarországnak a beruházások ösztönzése, a munkahelyek teremtése szempontjából. Ezért csakis olyan javaslatot tudunk elfogadni, amely ezt az előnyt nem sodorja veszélybe – szögezte le.

Tájékoztatása szerint

a magyar kormány tízéves átmeneti időszak bevezetésére és kivételek meghatározására tett javaslatot, valamint arra, hogy a munkaerő-költségeket és a vállalatok működéséhez szükséges eszközök értékét hogyan vegyék figyelembe a minimumadó megállapításánál.

Amennyiben ezeket a többi ország elfogadja, akkor kialakulhat olyan kompromisszum, amely egyrészt lehetővé teszi a globális minimumadó bevezetését, másrészt nem sérti a magyar érdekeket, nem veszélyezteti a magyar gazdaság versenyelőnyét – mondta.

Szijjártó a globális minimumadóról Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel is egyeztetett. Azt mondta a találkozóról a Facebookon, hogy

Antony Blinken amerikai kollégám is kérte, hogy beszéljünk erről az ügyről, a mai tárgyalásunknak ez volt az egyetlen témája Párizsban. Jelezte, hogy az Egyesült Államok számára ez egy nagyon fontos kérdés, ezért szeretnék, ha létrejönne a megegyezés

 – fogalmazott a tárcavezető.

Hozzátette: azt mondta Blinkennek is, Magyarország készen áll a kompromisszumra, ha meg tudnak állapodni egy olyan szabályozásban, amely nem okoz kárt a magyar gazdaságnak, és nem veszélyeztet magyar munkahelyeket.

A mai párizsi megbeszélések alapján úgy látom, hogy van erre némi esély

 – írta Szijjártó Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!