Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Ugyanannyit tankolunk a rekordmagas benzinár mellett is, ez viszont azt jelenti, hogy másra kevesebb jut.
Tavaly májusban 300 forint alá esett a benzin ára, és átlagosan még 278 forintért tankolhattunk. Azóta a világgazdaság lassan magához tért, így jutottunk el 2021 októberéhez, amikor már nemcsak a gázolaj, hanem a 95-ös benzin átlagára is 500 forint fölé ment – írtuk korábbi cikkünkben. Szerdától ezért az üzemanyagért literenként 501, a gázolajért pedig 512 forintot kell fizetni.
A Blokkk.com most annak is utánajárt, hogy a hatalmas drágulás ellenére a statisztikák még mindig azt mutatják,
néhány százalékos szórás mellett annyit tankoltunk eddig, mint a járvány előtti időszakban.
A drága benzinre valót azonban valahonnan el is kell venni, és úgy tűnik, ennek a bolti költekezés látja kárát:
szeptemberben ennek 20 százaléka már benzinre ment.
Az adatok szerint a hagyományos boltok pénztáraiban (a webáruházak és a piacok nélkül) 2019-hez képest 8,7-8,9 százalékkal több pénzt hagytunk a múlt hónapban. Változás viszont, hogy míg élelmiszerekre, gyógyszerekre többet, iparcikkekre már kevesebbet költöttünk – benzinre azonban ennél is sokkal többet.
A többleteknek (élelmiszer, gyógyszer, benzin) és a mínuszoknak (különféle iparcikkek) eredője a mérlegben azt mutatja, hogy a bolti költekezés tetemes része a benzin drágulásából ered.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.