Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Kína szerint álszent az EU, amikor környezetszennyezőnek titulálja az országot, ám elvárja tőle, hogy többet szállítson az energiaigényes anyagból.
November végére elfogyhat a magnézium Európában, és ezzel sok iparág veszélybe kerülhet. Az európai magnéziumimport 90%-a kínai – erősítette meg a múlt heti EU-csúcson elhangzott aggályokat a pekingi Global Times.
A kínai kommunista párt angol nyelvű hírportálja szerint gazdasági-kereskedelmi egyeztető mechanizmus kell ahhoz, hogy elkerüljük a magnéziumhiányt. Arra hivatkozik, hogy a magnéziumhiány összefügg a klímaváltozás elleni harccal, vagyis a megoldásnak figyelembe kell vennie, hogy Kína éppúgy karbonsemlegességre törekszik, mint az Európai Unió vagy az Egyesült Államok. Közben viszont mind Brüsszel, mind Washington azzal vádolja Pekinget, hogy Kína a világ első számú környezetszennyező gazdasága.
Miért fenyegeti magnéziumhiány a globális gazdaságot?
Amint a hvg.hu is beszámolt róla, Angela Merkel kancellár az uniós csúcson is felvetette a problémát: elfogyóban vannak a magnéziumkészletek az Európai Unióban, és ennek a hiánynak elsősorban az alumíniumgyártás látja kárát, de közvetve sok más iparág is ideiglenes leállásra kényszerülhet. A kancellár szerint november végére kimerülhetnek a készletek.
A pekingi Global Times szerint jelenleg Kína adja a világ magnéziumexportjának a 75%-át, vagyis meghatározó a szerepe a világkereskedelemben, így az európai hiányhoz is van köze.
Miért csökken az export? Egyrészt, mert Kínában energiahiány van, másrészt pedig, mert Peking mind komolyabban veszi a karbonsemlegességet mint távlati célt. A magnézium előállítása ugyanis igen energiaigényes: 35-40 megawattóra energiára van szükség egyetlen tonna magnézium előállításához.
Emiatt a pekingi hatóságok egészen egyszerűen leállították Kína legjelentősebb magnézium-előállító központját Julinban, Senhszi tartományban. Október elejétől azután újra engedélyezték ennek a kulcsfontosságú központnak a működését, de csak 40%-os kapacitással. Így nem csoda, hogy exportra jóval kevesebb jut, mint korábban.
A mostani leállás a pillanatnyi energiaválsággal függött össze, de a jövőben tartós lehet az ilyen energiafaló ágazatok háttérbe szorítása – hangsúlyozza a Global Times. Amely hozzáfűzi, hogy a Nyugat nagy környezetszennyezőnek titulálja Kínát, de ugyanakkor várja tőle az energiaigényes magnéziumot.
A globális szállító rendszerek amúgy is számtalan problémával küzdenek: magas infláció, a klímaváltozás miatt változó célok, logisztikai gondok, ezért a kínai vezetés szerint irreális lenne Kínától várni az európai magnéziumhiány megoldását. Kína a saját tempójában oldja meg ezeket a problémákat, és ezt a külvilágnak is tiszteletben kell tartania – hangsúlyozza a Global Times.
Figyelembe kell venni, hogy a magnéziumhiány nem oldható meg egyszerűen azzal, hogy növeljük a termelést. Épp ezért javasol Peking olyan gazdasági-kereskedelmi érdekegyeztető mechanizmust az Európai Uniónak, melyben mindkét fél megtalálhatja a számítását.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Értékes ingatlanokat készül eladni az állam; elkészült az EU új költségvetésének terve; megtaláltuk, hogyan jutott el két nap alatt hatmilliárd forint a Kelenföldi Erőműből az olaszországi villát megvásárló céghez. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
A zenészek nem küldhetik azt az üzenetet, hogy nem érdekli őket, mi történik az országban, ahol játszanak – ezzel magyarázta Schiff András, hogy nem lép fel az Egyesült Államokban.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke szerint a kormánynak csak kósza ötletei vannak.