szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A francia politikus nem mulasztotta el felemlegetni a britek kilépésének árnyoldalait.

A britek azért léptek ki az Európai Unióból, mert azt hitték, ezzel megnő az ázsiójuk a globális piacon, de ennek éppen az ellenkezője történt – jelentette ki Thierry Breton francia uniós biztos. "Nézzék meg a szupermarketek polcait! Félig üresek! Nézzék meg mi történik a benzinkutaknál! A kórházakban nincs elég orvos és ápoló. Nézzék meg, mi van a kamionsofőrökkel vagy az építőiparban, ahol munkáshiány mutatkozik" – mondta az uniós biztos a BFM televízió műsorában.

A francia politikus hozzátette azt is: a prosperitás, amelyet a Brexit ígért, sehol sincsen. A brit kormány megpróbálta kiebrudalni az uniós munkavállalók jó részét, de most rájöttek Londonban, hogy sok munkahelyen nagyon is hiányoznak.

Halászati vita

Bár a probléma nem túlságosan jelentős, de mind Nagy-Britannia, mind Franciaország presztízskérdést csinál belőle. Brüsszel pedig támogatja Párizs álláspontját. Franciaország azt szeretné, hogy minden francia halász megkaphassa a halászati engedélyt a brit vizekre, de London csak a beadott kérések kevesebb mint felét teljesítette. Emiatt a francia halászok tiltakoztak: rövid időre elzárták a nagyvilágtól Jersey fő kikötőjét. Boris Johnson kormánya erre kirendelte őfelsége hadiflottáját, két hadihajó meg is jelent a helyszínen. Nem avatkoztak be, de jelenlétük súlyt adott a brit kormány álláspontjának. Válaszul a francia halászok a karácsonyi forgalmat akarják akadályozni, amely a legfontosabb a brit kikötők életében. Jelenleg zajlik az alkudozás. "200 halászati engedélyt már megkaptunk" – hangsúlyozta Thierry Breton.

Tengeralattjáró-krízis – 40 milliárd dollár volt a tét

Franciaország az évszázad üzletét kötötte meg Ausztráliával nukleáris tengeralattjárók szállításáról. Aztán egyszer csak kiderült: Ausztrália kormánya meggondolta magát. Szoros katonai szövetséget kötött Nagy-Britanniával és az Egyesült Államokkal (Aukus) – Kínával szemben. Ezért nem Franciaországtól veszi meg a tengeralattjárókat, hanem az USA-tól. Emmanuel Macron elnök feldühödött annál is inkább, mert az újságból tudta meg a rossz hírt. Visszahívta nagyköveteit. Azóta már elsimították a diplomáciai válságot: az USA külügyminisztere személyesen kérte Macron megértését Párizsban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!