szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Idén elmozdult a mélypontról az olajipar Venezuelában, ahol az USA bojkottja miatt tavaly tízéves negatív rekordot produkáltak. Az ok: megegyeztek a kis olajkitermelő cégekkel és Iránnal.

824 ezer hordó olajat hoztak a felszínre naponta novemberben Venezuelában – számolt be az Al-Dzsazíra helyi tudósítója. Ez 90 százalékkal magasabb, mint a tavalyi havi átlag.

Miért süllyedt ilyen mélypontra az olajkitermelés abban az országban, mely a világ legnagyobb olajkészletével rendelkezik?

A baloldali populista autokrata rendszer elhanyagolta a karbantartást és valóságos rablógazdálkodást folytatott, közben pedig nem fizette a számlákat. Ráadásul az Egyesült Államok bojkottálni kezdte Venezuelát a demokrácia megsértése miatt.

A PDVSA állami olajkitermelő vállalat, amely Venezuela költségvetésének alapját jelenti, decemberben elérte a napi egymillió hordós olajkitermelést. Karácsonyi jelentésében a cég vezérigazgatója ezt nagy győzelemnek értékelte. Tareck al Aissami arról hallgatott, hogy így sem érik el a kitűzött célt, erre az évre ugyanis 1,28 millió hordó/nap volt az eredeti terv.

„Az olajkitermelés messze elmarad Venezuela lehetőségeitől” – értékelte a helyzetet a latin-amerikai energiaprogram igazgatója Houstonban a Rice Egyetemen. Francisco Monaldi hozzátette: „ahhoz, hogy 2022-ben eredmények is legyenek, az kellene, hogy új olajkutakat létesítsenek és javítsanak az infrastruktúra állapotán”.

Iráni segítség

Szeptemberben egyezményt kötött Venezuela Iránnal, amely lehetővé teszi a hazai kőolaj exportját. A szintén USA-bojkott alatt álló Irántól olyan szert importálnak, amely oldja a nagyon nehéz hazai olajat.

A másik nagy segítség Venezuela számára az olaj árának emelkedése volt. Ázsia nagy mennyiségben vásárolta meg Venezuela olaját, és a befolyó pénzből néhány régi adósságot törleszteni tudott a pénzügyi krízisben fuldokló ország. Az Al-Dzsazíra Ázsiát ír, de ez tulajdonképp Kínát jelenti. Az USA ugyanis igyekszik akadályozni Venezuela olajexportját, de Peking túllép a washingtoni tilalmon, éppúgy mint Irán esetében. Kína olajkitermelő berendezéseket is szállít Venezuelának. Három ilyen Kínából importált 750 lóerős olajkutat megjavítottak, így jövőre több olajat termelhetnek és exportálhatnak Venezuelából.

Az adósságválság megmarad

A beszállítók ma is csak egy töredékét kapják meg a követelésüknek, ezért az állami olajvállalat adósságpiramisa tovább növekszik. Az infrastruktúra továbbra is gyenge, az olajkitermelés akadozik. Hiába állapodtak meg Iránnal szeptemberben, Venezuela exportja azóta is gyakran késlekedik. Amíg nagy az olajigény a világon – és különösen Ázsiában –, addig ez nem okoz különösebb gondot, de később a határidőcsúszások és az ebből adódó kötbérek tovább növelhetik az adósságterhet Venezuelában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!