szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Teljes pályás lejárató kampányt folytat az egyesített budapesti közműcég jelenlegi, az MVM Magyar Villamos Művek volt vezére, Mártha Imre ellen a fideszes és az állami média. Mártha szerint ennek során manipulált fotókat és hazugságokat alkalmaznak – az tény, hogy nem szegény ember, de mint mondta, vagyonát évtizedek alatt szerezte, a versenyszférában is. A közművállalat képes lesz kezelni az elszállt költségeket, a paksi bővítést újra kellene gondolni, mielőtt nagy baj lesz. Interjú.

hvg.hu: Az elmúlt hetekben elég sokat vádaskodott ön ellen a kormányközeli média.

Mártha Imre: Nekem az a nóvum ebben az egész lejárató kampányban, amit az elmúlt 20-25 évben még nem tapasztaltam, hogy a teljes kormányvezérelt média rám van állítva. Megdöbbentett, hogy a Petőfi Rádióban, egy állami tulajdonú zenei csatornán az óránkénti hírekben téma vagyok. A magyar közszolgálati televízió híradója és a teljes NER médiabirodalom foglalkozik egy magyar magánszeméllyel, aki nem politikus, soha nem is volt párttag sehol – nem indultam még egy önkormányzati képviselői vagy más politikai pozícióért sem, és nem is fogok.

hvg.hu: Láttunk azért elég komoly lejárató kampányokat. Például Spéder Zoltánra gondolok.

M. I.: Igen, Spéder hasonló volt. A magánéleti vájkálás miatt.

A fotóknak, amik rólam, a házamról, az autómról megjelentek, egy részét vagy titkos adatgyűjtéssel vagy megfigyeléssel szerezték.

A szabadidős képek zárt családi-baráti körben voltak a közösségi médiában megosztva, a terepi megfigyelés időpontjai pedig jól beazonosíthatóak. Az adatgyűjtés 2021 nyár végén, ősszel kellett, hogy történjen.

hvg.hu: Az egyik ön ellen felhozott állítás, hogy magánnyomozóval keresteti a szivárogtatót. Igaz ez?

M. I.: Eszem ágában sincs. Nem adtam ilyen megbízást és nem is fogok. Azon sem gondolkozom, hogy az Instagram-fiókomból ezek a képek hogyan kerültek ki, mert teljesen mindegy. Továbbra is azt gondolom, hogy az eredeti felvételeken az égegyadta világon semmi szenzáció nincsen, több millió ilyen fotó van a közösségi médiában. Itt egy lejárató kampányról van szó, meghamisították a fotókat, illetve a fotókra szöveget montázsoltak. A legfontosabb – és ezt dokumentáltuk, lementettük –, hogy az eredeti medencés, nyaralós fotók közül egyetlen egyre sem volt ráírva a „home office”. Ugyanilyen fontos, hogy a képek hivatalosan kivett szabadságomon vagy hétvégén készültek, igy nettó hazugság a NER médiában közölt „munkaidőben nem dolgozik” kampány.

Mártha Imre
Fazekas István

hvg.hu: Jól értem, hogy ez verte ki önnél a biztosítékot leginkább?

M. I.: Elég olcsó trükk – és egyben bűncselekmény – fotókat meghamisítani és rágalmazásra felhasználni. Az viszont dermesztő, hogy a közmédiában heteken át vezető hír egy civil ember nyaralása. A másik csúcspont az volt, amikor a HírTv súlyos problémaként közölte, hogy szépen játszom zongorán.

hvg.hu: Leírták azt a vádat ezzel kapcsolatban, hogy napi 2–3 órákat dolgozik. Mennyit szokott dolgozni naponta?

M. I.: Több mint tízet dolgozom minden munkanapon. Az én megbízatásom három fizikai helyszínhez kötődik a városban, az egyik itt a Főtáv-székház, a másik a belváros, a harmadik az FKF-székház. Lehet, hogy az egyik helyen vagyok 2 órát, a másikon 3-at, a harmadikon 5-öt. És tegyük hozzá, jogszabály volt róla, hogy a járvány miatt akit lehet, azt otthoni munkavégzésre kellett átállítani. Több ezer embert küldtünk haza hosszú hónapokra a járványhullámok során.

hvg.hu: Az önt támadó cikkekben eposzi jelzőt is kapott: Gyurcsány-fiókának hívják. Mit gondol, miért nevezik így, és annak tartja-e magát?

M. I.: Azt gondolom, ez egy Gyurcsány miniszterelnök úr ellen már évtizede alkalmazott karaktergyilkosságból ered. Azt gondolhatja talán a kormánymédia, hogy pejoratív dolog bárkit e karaktergyilkolt körhöz sorolni. Szerintem nem az, és a magyarok egy jelentős körében sem az. Ez nekem egyáltalán nem esik rosszul.

hvg.hu: Miért pont önre húzták rá? Akadnak elég sokan, akik közelebb állnak Gyurcsány Ferenchez, mint Mártha Imre.

M. I.: Nagyon fontos, hogy

engem az MVM élére az első Orbán-kormány nevezett ki.

Aztán ment tovább az élet, és Gyurcsány Ferenc felkért, hogy folytassam ezt a munkát. Szerintem ez komoly érték.

Fazekas István

hvg.hu: Mikor beszélt utoljára Gyurcsány Ferenccel?

M. I.: Jó kérdés. Néhány SMS-t váltottunk, de több, mint egy éve.

hvg.hu: És Orbán Viktorral?

M. I.: 2010-ben beszéltünk személyesen utoljára.

hvg.hu: Miről beszéltek?

M. I.: Futballtámogatásokról –

Paksnak van egy focicsapata, arról esett szó. Illetve Paks 2-ről.

hvg.hu: A BKM élére való kinevezésekor számított rá, hogy így vagy akár ennél enyhébben támadni fogják?

M. I.: Számítottam támadásra, de arra, hogy a Petőfi Rádióban, az M1 Híradóban és a teljes KESMA-portfolióban zajlik heteken át – erre nem. Illetve arra nem, hogy ez a lejárató kampány magánéleti vonalon indul el. A nyaralásomban, szabadidőmben, vagyonomban való vájkálás meglepett.

A Cambridge-i Egyetem elvégzése óta, 25 éve dolgozom munkaviszonyban, ebből 20 évet felsővezetőként, Londonban, Budapesten, óriási közműcégeknél. Az elmúlt évtizedek felét a magánszektorban töltöttem. Ezzel a tapasztalattal álltam neki a budapesti Stadtwerke megalkotásának. E 25 év alatt elég tekintélyes fizetéseim, juttatásaim voltak. A családi cégünket 1997-ben alapítottam, ennek a vállalatnak komoly gazdasági teljesítménye volt az elmúlt 25 évben. A jelek szerint a Fidesz által festett társadalmi képbe nem fér bele, ha valaki több mint 20 sikeres évet lehúz a magán- és az állami szférában is dolgozva, közben a családjával együtt sikeresen működtet céget, majd ezután elvállal egy izgalmas feladatot önkormányzati cégek gatyába rázására.

Fazekas István

hvg.hu: Mit ért „Fidesz” alatt? A párt politikusait, a médiáját vagy a szavazóit?

M. I.: Kimondottan a Fidesz- és kormánymédiára értem. A média azt sugallja: ha neked vagyonod van, ha neked szép órád van vagy szép helyekre jársz nyaralni, sikeres voltál nemzetközi cégek élén, akkor te utána nem lehetsz vezető önkormányzati céges, állami céges funkcióban.

Előállnak egy álszent képpel, hogy nálunk csak álszerény nincstelenek lehetnek vezetők.

A 25 év során adózott, bevallott magánjövedelmem, plusz a családi cégünk tevékenysége bőven fedezetet nyújt az általam folytatott életvitelre. Abból, amit a KESMA és a kormánymédia felsorolt, semmi sem az elmúlt két évben lett vásárolva. Sokan vélik úgy, hogy most elsősorban a NER-lovagok elmúlt 12 évben szerzett vagyonát, életstílusát próbálják velem relativizálni. Az elmúlt tíz év alatt az összes nyaralásom nem került annyiba, mint a NER kedvenc magángépével egy kör Budapest felett.

Persze ha úgy vesszük, van ennek a lejárató kampánynak pozitív oldala: afféle energetikai influenszerré emelt, a saját honlapom napi látogatottsága mostanában valószínűleg sok KESMA-médiumét meghaladja.

hvg.hu: A vádakra eddig nem reagált személyesen, a BKM kommunikált az ügyben a Facebookon. A cégvezetéssel együtt hozták meg ezt a döntést? És miért?

M. I.: Nyilván közös döntés volt, de maximálisan vállalom. Az egyértelmű, hogy a Budapesti Közműveknek és Mártha Imrének esélye sincs, hogy versenyezzen a KESMA-val és a közmédiával. Küldhetek én közleményt a Holdról, azt sem a KESMA, sem a közmédia nem hozza le. Tudjuk, más ügyekben már megtapasztaltuk. De közel 5 ezer ember dolgozik ebben a cégben, és ömlik rájuk a hazugság, belekeverve céges munkaügyi hamisításokat is. Fontos tudni, hogy nálunk sokezer olyan kolléga is dolgozik terepen, akinek nincs céges számítógépe. Egyetlen esélyünk, hogy velük is közölni tudjuk az igazságot: egy ingyenes Facebook-oldal. Ez volt a fő célunk.

hvg.hu: Felmerült-e, vagy eljöhet-e az a pont, amikor felmerül a lemondása? Attól függetlenül, mennyi igazság van a támadásokban, a lejárató kampány kárt okoz önnek, a családjának, a BKM-nek, a városvezetésnek.

M. I.: Nem gondolkodtam ezen, mert az elmúlt hetek fake news-kampányában egyetlen mondatot sem találtam, ami a BKM szakmai működését kritizálta volna. A választásokig még száz nap van, a lemondásom sajnos nem állítaná meg ezt a mocskolódást. Akkor nem azt mondanák, hogy a BKM vezére, hanem hogy a BKM volt vezére, és ugyanúgy menne tovább.

Fazekas István

hvg.hu: A főpolgármesterrel biztos beszéltek erről. Ő mit mondott?

M. I.: Szóba se került ez az ügy. Még egyszer mondom: valós szakmai kritika a BKM működésével kapcsolatban nem merült fel.

hvg.hu: Az ön lejáratása a főpolgármester számára politikai kérdés is, eljöhet az a pont, amikor úgy dönt, kénytelen vezéráldozatot hozni.

M. I.: Bármikor úgy dönthet. Szemrebbenés nélkül fogom tudomásul venni. És nagyon fogok örülni az elmúlt két évnek, annak, amit alkothattunk ezzel a csapattal. Évtizedes adóssága Budapestnek az egységes közszolgáltató vállalat létrehozása. Hatalmas előrelépés, hogy legalább a magja megalakult – mert még sok munka van hátra – és el tudott kezdeni működni.

hvg.hu: Szaladjunk végig az ön ellen felhozott vádak listáján! Családi cégük, a Lázár Houses Kft. valóban nem végez tényleges tevékenységet, miközben milliárdos ingatlanvagyonon ül?

M. I.: A cég fő tevékenysége 25 éve ingatlanok vásárlása, átalakítása, hasznosítása. A cég birtokában 25 év után így ma van egy ingatlanportfolió, mivel az ingatlanokat elsősorban nem eladásra fejleszti, hanem saját kezelésre. A cégadatok természetesen nyilvánosak. Osztalékot is vettem ki a cégből, persze, hogy működik. A lejárató kampányban egyik nap azt írták, hencegek vagyonommal, a másik nap meg, hogy vagyont rejtegetek. Könyörgöm, most hencegek vagy rejtegetek?

hvg.hu: A Vitorláskikötő Zrt.-nek résztulajdonosa, a cégé a balatonalmádi kikötő, ahol az ön vitorlása is található.

M. I.: Igen, a cég működteti a kikötőt. Ebben a cégben nekem egész pontosan 3,4 százalék tulajdonrészem van közvetlenül és a Lázár Houses Kft.-n keresztül összesen. Ennyi. Ehhez képest leírták, hogy „övé a balatonalmádi kikötő”.

hvg.hu: Hány millió forintos valójában a 300 millió forintos balatoni villa?

M. I.: Ezt az ingatlant 2003-ban vásároltam tizenvalahány millió forintért. Fogalmam sincs, most mennyit ér, nem eladó. Ordenáré csúsztatás, hogy 500–600 négyzetméteres lenne. Az épület 133 négyzetméteres valójában.

Fazekas István

hvg.hu: A svábhegyi villa tényleg 2 milliárd forintot ér, és tényleg a Prisztás családtól vette?

M. I.: Prisztás József 1996-ban halt meg, amikor én egyetemre jártam Angliában. Magát a házat 2009-ben vette meg a családi cégünk egy magyar magánszemélytől 122 millió forintért. Fogalmunk sem volt, hogy több, mint egy évtizeddel korábban kié volt, de lényegtelen is. Méretéről szóló állítások megint csak ordenáré túlzások, a telekrészünk 1200 négyzetméter, a lakóház pedig 350 és nem 2240 négyzetméter, amit harsognak. Azt nem tudom, most mennyit ér, nem áruljuk. Jó környék, és amúgy biztos felment az értéke a közelmúltban, hiszen ahogy a sajtóban is megjelent, pár éve ide költözött Orbán Ráhel és Tiborcz István. Szoktunk integetni, nagyon rendes utcabeliek.

hvg.hu: A Bentley valóban százmilliós jármű?

M. I.: A Bentley-t 2017-ben magánszemélyként vásároltam tizenkilenc millió forintért. Az autó akkor már 9 éves volt, most 13 éves. Ismét hangsúlyozom, miért ne vásárolhatnék ilyet az elmúlt 25 év munkaviszonyából származó vezetői juttatásaimból?

hvg.hu: Azzal is vádolják, hogy szélkakas Paks 2-vel kapcsolatban: a beruházást az ön vezetése alatt készítette elő az MVM, a távozása óta viszont kritizálja a bővítést.

M. I.: Megingathatatlan atomenergia-hívő vagyok. 10 éve küzdök azért, hogy Paks 1-nek legyen még egy üzemidő-hosszabbítása. Maga a Roszatom szerint 60 év élettartam biztosítható a Paks 1-típusú reaktoroknak. A jelenlegi engedélyek és kormányzati kommunikáció alapján 50 évesen, a 2030-as évek elején sorban le akarják állítani a reaktorokat. Erre mondom én azt, hogy

ne csináljunk őrültséget, még van legalább 10 év ezekben a blokkokban.

Ez aranyeső, ezeket már nem kell megépíteni, csak fel kell újítani.

A Paks II. Zrt. alapító okiratát én írtam alá az MVM nevében. A Paks 2-t továbbra is támogatom, de nem ebben a formában. Az egyik gondom továbbra is, hogy az eredeti szándékkal ellentétben nem lett megversenyeztetve a gyártó. Az MVM előkészítette a tendert, aztán egyszer csak 2014-ben Magyarország leszerződött az oroszokkal tender nélkül. A másik bajom, hogy emiatt igen rossz szerződést sikerült kötni, ez gyakorlatilag egy orosz diktátum. Látványos, hogy a kormány irgalmatlan energiákat öl a sikertelen újratárgyalásába, beleértve a hitelszerződést is.

Abban biztos vagyok, hogy az oroszok tudnak jó atomerőművet építeni. Abban is, hogy Magyarországon a nukleáris áramtermelést fenn kell tartani. De a megkötött zsebszerződés alapján ez így nem fog menni. Gondoljunk bele, mekkora lehet a baj, hiszen Magyarország közel 8 éve szerződött le erre az atomerőmű-beszerzésre, és 8 év alatt gyakorlatilag nem történt semmi.

Fazekas István

hvg.hu: A világon nem nagyon találni olyan atomerőművet, ami időre elkészült volna.

M. I.: Ez tény, de az, hogy 8 év alatt az engedélyt sem sikerült megszerezni, az jelzésértékű. Ugyanezzel a problémával szenved Finnország, ahol ugyanilyen típusú erőművet próbálnak építtetni a Roszatommal.

A világban – sajnos – nagyon sok példa van arra, hogy atomerőmű-építéseket félbehagynak. Jelenleg vakon rohanunk előre, aztán valahol a közepén egyszer csak fogunk látni egy minimum 50 százalékos költségtúllépést, határidőcsúszást és egy nagy pert. Jó lenne ezt elkerülni. Tapasztalatom szerint

az oroszok rugalmas üzleti partnerek, ki lehetne ezt úgy alkudni, hogy csináljunk inkább csak egy új blokkot, a maradékot meg költsük Paks 1-re, és vegyünk még új metrót, vagy bármit amire szükség van.

hvg.hu: Az újabb árampiaci fejlemények alapján nem értékeli újra a véleményét? Az árak most sokkal magasabbak, ami a Paks 2 megtérülését is befolyásolhatja. Akár a Paks 1-gyel való párhuzamos üzemelés esetén is.

M. I.: A magyar villamosenergia rendszer nagyon rugalmatlan már a Paks 1-gyel is. Ha bekerül a rendszerbe még 2400 megawatt nukleáris termelés a meglévő 2000 mellé, az kezelhetetlen gombóc lenne. Persze ezeket az erőműveket is vissza lehet terhelni, de akkor már nem tudnak gazdaságosan üzemelni.

hvg.hu: Ha a magyar piacon nincs szükség a paksi áramra, akkor hátha külföldön lesz.

M. I.: Elképesztő ütemben nőnek a megújuló kapacitások Európában és azon belül Magyarországon. Ezek szabályozhatatlan kapacitások, ha süt a nap, akkor itthon 2000 megawatt kapacitás zúdul a rendszerre, ha nem süt a nap, akkor meg kiesik. Ennek kiszabályozására az atomerőművek teljesen alkalmatlanok. Külföldön ügyanezzel a problémával küzdenek.

hvg.hu: A magyar energiastratégia jelentős megújuló (valamiért lényegében csak naperőművi) termeléssel számol, amit nem lehet atomerőművekkel kiszabályozni. Nem lenne reálisabb egy olyan energiamix, ami megújulókra és az azokat kiszabályozni képes gázos erőművekre épül?

M. I.: Szerintem Magyarországon egy egészséges energiamix alapja egy atomerőmű - azon lehet vitatkozni, hogy ez 2000 megawatt vagy 3000, de az biztos, hogy nem 4400. Plusz megújuló termelés minél nagyobb mértékben, és ezt a hektikus rugalmatlanságot kiszabályozó gázerőművek.

Azt hadd mondjam el – mint energetikai influenszer-celeb, ha már sikerült mostanában közpénzen ide eljuttatni engem –, hogy

a rendszerirányító Mavirnak bizonyos időpontokban már most szinte megoldhatatlan a kiszabályozás.

A magyar rendszer szabályozhatósága drámaian rossz – persze nem arra épült, hogy 2000 megawatt naperőművi termelés egyik pillanatban belép, majd kimegy. Ehhez jönnek még az eső, kelő öreg erőművek, mint a Mátrai, amit nemrég megmagyarázhatatlan áron vásárolt vissza az állam.

Fazekas István

hvg.hu: A Budapesti Közművek részét képező fővárosi távhőszolgáltatóval, a Főtávval előfordulhat – ahogy más távhőcégekkel előfordult –, hogy a gázkereskedője a gázár-emelkedésre hivatkozva felmondja a szerződést?

M. I.: A gázév Európában október 1-től szeptember 30-ig tart, vagyis 3 hónap már eltelt. Erre a gázévre a BKM Főtáv a MET központi cégével kötött szerződést. Ez önmagában biztonságot ad. A mi szerződésünkön komoly nemzetközi jogi iroda dolgozott, és házon belül is komoly szakértelem van. De a legfontosabb, hogy a kormány december végi rendelete szerint ebben a gázévben nem lehet szerződést bontani vagy módosítani.

Az energiahivatal minden évben ad egy benchmark-számot, amit maximum hajlandó beszerzési költségként elfogadni. Mi komoly versenyeztetés után ez alatt tudtunk szerződést kötni, úgyhogy elégedettek vagyunk az eredménnyel.

hvg.hu: Nem csak a gáz drágult jelentősen, az áram is, van egy béremelési kényszer a minimálbér és a garantált bérminimum 20 százalékos emelkedése miatt. Vagyis a költségek jelentősen nőnek, a bevételeket ugyanakkor nem tudják növelni. Hogyan fog így működni a BKM gazdálkodása?

M. I.: Átlagosan a Budapesti Közművek teljes állománya 15 százalék béremelést kap idén január 1-től.

A Budapesti Közműveknél 6 üzletág van, szigorúan elválasztott finanszírozással, mert mindenütt mások a körülmények. A Főtávnál két forrás van, az ügyfelek által fizetett szolgáltatási számla – ami rezsistoppolt, ez nem tud nőni –, a maradékot a kormány az energiahivatalon keresztül kipótolja az aktuális gázár költségeihez képest. Ez jól működik.

Az FKF köztisztasági divíziót 100 százalékban a fővárosi önkormányzat finanszírozza. Az FKF hulladékgazdálkodási divízióját pedig 100 százalékban az állami kukaholding, az NHKV Zrt. finanszírozza, az ottani költségemelkedéseknek be kell épülniük ebbe a finanszírozásba, bízom benne, hogy így is lesz.

A Főkétüsz teljes egészében a piacról él. Ahogy jórészt a temetkezési divízió is. Summa summarum: igen, jelentős a költségemelkedés, és ehhez a forrást mind a 6 üzletágnak a maga finanszírozási konstrukciójában meg kell teremtenie. De részben épp a hatékonyságnövelés miatt jött létre a BKM, azt ígértük, hogy a 6 üzletág összevonása 3–4 milliárd forint éves megtakarítást fog jelenteni.

hvg.hu: Ez realizálódott már?

M. I.: Abszolút realizálódik folyamatosan, a költségemelkedés egy részét ebből tudjuk fedezni.

hvg.hu: Mikor lesz kész a Stadtwerke – olyanra, amilyenre ön szeretné látni?

M. I.: Tavaly szeptember 1-jén kezdődött az összevonás, a kezdeti technikai nehézségek jó részét a kollégák bravúrosan elhárították. Most rendben üzemel, hiszen nem látunk fennakadást, a közszolgáltatások jól működnek. Sőt komoly piacbővülések is vannak: az FKF most vette át Budaörs város teljes hulladékgazdálkodását, a Főtáv pedig minden évben egy kisvárosnyi új fogyasztót köt be a távfűtésbe. Nyilván még sok olyan integráció zajlik, aminek kifutása van. Az utolsó simítások valamikor idén nyáron befejeződhetnek. A legnagyobb gondunk jelenleg a súlyos munkaerőhiány, több száz betöltetlen állásra próbálunk toborozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!