Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Erről nyilatkozott a brüsszeli Politicónak az a tajvani diplomata, aki Vilniusban a képviseletet vezeti. Tajvan 200 millió dolláros alapot hozott létre, amelyből beruházásokat finanszíroznak a balti államban. Tajvan fejlesztési minisztere kedden tárgyal a chipgyártásról Litvánia gazdasági miniszterével.
12 milliárd dollárba kerül az a chipgyár, amelyet a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company épít Arizona államban az USA-ban. Ehhez képest a 200 millió dolláros fejlesztési alap Litvániában csepp a tengerben. Eric Huang, Tajvan vilniusi képviseletének vezetője azonban optimista: "Amikor megfontoljuk a félvezetőgyár-beruházást, akkor az Európai Unió teljes piacát vesszük figyelembe. Ily módon ugyanis ez egy fenntartható és profitot hozó beruházás lehet."
Az Európai Unióban is nagy a chiphiány, tehát piac nyilvánvalóan lenne, de vajon Litvánia képes-e ilyen nagyságrendű beruházásra?
Tajvan 200 millió dollárral kompenzálja a kínai bojkott alá került Litvániát
A litván kormány megengedte, hogy Tajvan diplomáciai képviseletet nyisson Vilniusban, ez váltotta ki Peking haragját.
A Politico megkérdezett egy szakértőt is az Európai Bizottságban, aki kétségeit fejezte ki a tervvel kapcsolatban, mondván, Litvániának valószínűleg nem lenne ehhez elég pénze. Ezenkívül problémát jelentene az, hogy a chipgyártáshoz nagy mennyiségű olcsó áram kell, és sok víz. Litvánia egyikben sem bővelkedik.
Eric Huang is elismerte, hogy egy kis országnak manapság már nehéz lenne Tajvan példáját követnie, hiszen nekik is négy évtizedben telt, amíg kiépítették a chipgyártás egész rendszerét. Ezért az első menetben Tajvan abban támogatja majd Litvániát, hogy olyan oktatási rendszert dolgozzon ki, amely segíti a fiatal tehetségek fejlődését.
Tajvan egész Európában nyomul
"A tajvaniak ügyesen játszák ki a gazdasági kártyát. Tajvannak konkrét ajánlata van a chipgyártás rendszerének fejlesztésére az Európai Unióban. Ők ily módon növelik a nemzetközi befolyásukat" – mondta a Politico tudósítójának Mathieu Duchatel, a párizsi Montaigne intézet Ázsia programjának igazgatója.
Tajvan fejlesztési minisztere kedden tárgyal Litvánia gazdasági miniszterével a chipgyártás lehetőségéről. A fejlesztési miniszter tagja a TMSC igazgató tanácsának. A TMSC a chip gyártás óriása, amely a világ öntödei kapacitásának 54 százalékát birtokolja – írja a Politico.
"Tajvannak nagyon komoly tapasztalatai vannak a chipgyártásban, és a legjobban úgy segíthetünk a barátainkon, ha kihasználjuk ezeket a komparativ előnyöket" – mondta Eric Huang, Tajvan vilniusi képviseletének vezetője a Politicónak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.