Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A chicagói tőzsde azonnal reagált az ukrajnai válságra: pénteken 13 éves rekord magasságba nőtt a búza jegyzése. A BBC-nek nyilatkozó szakértők szerint akár meg is duplázódhat egy év alatt.
A kukorica ára 20 százalékkal lehet magasabb a globális piacokon, ahol hiány és áremelkedés egyszerre köszönthet be. Ez különösen ott okozhat komoly gazdasági problémát és társadalmi feszültséget, ahol Oroszországból és Ukrajnából importált gabonából oldották meg a hazai ellátást. Ez a helyzet Egyiptomban, Törökországban és sok afrikai államban. Ukrajna búza- és kukoricaexportjának több mint 40 százaléka irányult tavaly a Közel-Keletre, illetve Afrikába.
Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre megszüntette a kivitelt: az Azovi-tengeren a hajókat leállították a kikötőkben.
A kukorica árának emelkedése meghatározó az állattenyésztésben, ahol emiatt növekedhetnek a költségek, melyeket áthárítanak a fogyasztókra. Oroszország a világ legnagyobb műtrágyatermelője, és már eddig is volt hiány. Emiatt nőttek az árak. Most a gazdáknak még mélyebben kell a pénztárcájukba nyúlniuk, mert általános áremelkedés várható a műtrágyapiacokon is – jósolja a BBC.