szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A megújuló energiaforrások használata mellett az atomenergiára is még több pénzt kell szánni, hogy a nyugati világ leváljon az orosz energiafüggőségről - érvelt a brit miniszterelnök.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Amikor Vlagyimir Putyin megindította az Ukrajna elleni háborút, pontosan tudta, hogy a világ nagyon nehéznek fogja találni az ő megbüntetését, hiszen energiafüggőséget teremtett. Márpedig amíg a Nyugat gazdaságilag függ Putyintól, addig az orosz elnök ezt bármilyen módon kihasználhatja. Ezért kell most ezt a függést felszámolni, és ez meg is fog történni – írta Boris Johnson brit miniszterelnök a The Daily Telegraphban közzétett cikkében.

Johnson szerint fájdalmas folyamat lesz az orosz energiahordozókkal szembeni nyugati függés felszámolása, de ezt mindegyik országnak meg kell tennie, mert csak így lehet megállítani Vlagyimir Putyin agresszióját.

A brit miniszterelnök úgy fogalmazott: amikor Putyin 2014-ben először hajtott végre inváziót Ukrajna ellen, a Nyugat rettenetes hibát követett el. Az orosz elnök ugyanis ezzel az agresszív cselekedetével hatalmas darabot hasított le egy szuverén országról, a nyugati országok pedig hagyták, hogy ezt megússza.

Mint írta, a hatalmas orosz szénhidrogénkészlet Putyin erőssége, de egyben gyengesége is, hiszen Oroszország nemigen gyárt olyasmit, amit a világ többi része meg akarna tőle vásárolni. Ha a világ véget tud vetni a függőségnek az orosz nyersolaj- és földgázszállításoktól, azzal megfoszthatja Putyint pénzforrásaitól, de ez a stratégia csak akkor lehet igazán működőképes, ha ezt mindenki megteszi.

Johnson szerint Nagy-Britannia minden olyan technológiát ki fog aknázni, amely a megújuló energiaforrások használatát segíti, emellett viszont eljött az ideje annak is, hogy „új, nagy tétek egész sorát tegyük fel az atomenergiára.”

Az orosz-ukrán háború keddi híreit itt követhetik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván Zsolt Világ

Boris Johnson a hvg.hu-nak: Viktor nagyon világosan elmondta, hogy a közös álláspontot képviseli a szankciós politikában

Kedden Londonban találkoztak a V4-es országok vezetői Boris Johnson brit miniszterelnökkel, ahol további Oroszország elleni gazdasági szankciókról és Ukrajna fegyveres és anyagi támogatásáról egyeztek meg. A találkozó után Johnson a visegrádi országok újságíróinak, köztük a hvg.hu felelős szerkesztőjének a kérdéseire is válaszolt, és elmondta, a NATO sziklaszilárdan áll, és Orbán Viktor is Vlagyimir Putyin bukásáért dolgozik.