szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

De még így sem lesznek a befektetések inflációállók.

Újabb lakossági állampapírok kamatai emelkednek – jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter. Az egyéves Magyar Állampapír kamata és a Kincstári Takarékjegy kamata 3 százalékról 4,25 százalékra nő, míg a kétéves futamidejű Kincstári Takarékjegy 3,5 százalék helyett 4,5 százalék kamatot fizet majd.

Csakhogy a kamatemelés után sem lesznek inflációállók a befektetések, mivel a hvg.hu is beszámolt róla, hogy februárban 8,3 százalékos volt a pénzromlás üteme.

Március végén jön a 4 százalék feletti hozamú egyéves állampapír

Megemeli az ÁKK az egyéves állampapír hozamát március végén, már 4,25 százalékos kamatot lehet egy évig tartó lekötésre kapni. A kétéves kincstárjegy pedig már 4,5 százalékos hozamot kínál az emelést követően. Az állampapírok hozamemelkedése folyamatos, és egyre inkább jellemzi a rövid távú megtakarításokat is.

A pénzügyminiszter bejegyzése szerint a családoknál lévő állampapírok állománya meghaladja a 10 ezer milliárd forintot. Varga Mihály azt is írta a bejegyzésében: a külföldiek szerepe csökken, a magyar családoké erősödik az adósságfinanszírozásban: 2010-ben az adósság 60 százaléka volt külföldiek kezében, ma az egyharmada, míg a lakossági arány 3-ról 25 százalékra nőtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Megnéztük, mi igaz abból, amit a Fidesz állít az inflációról

„Ha a baloldalon múlna, már brutális háborús infláció lenne” – ezzel a címmel adott ki közleményt a Fidesz arra reagálva, hogy 15 éve nem látott szintre, 8,3 százalékra nőtt az infláció. A közlemény megismételte azt, amit Nagy Márton, a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója nyilatkozott: a magyar infláció az európai középmezőnyhöz tartozik. Nagy Márton ehhez még azt tette hozzá, hogy az ármaximálás 3-4 százalékponttal vitték lejjebb az inflációt. Megnéztük, mi igaz ezekből az állításokból.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Megállíthatatlan az infláció: 8,3 százalékos volt a drágulás februárban

Az élelmiszerek és a benzin árának maximálása is csak egy kicsit tudta lassítani az infláció száguldását, 2007 augusztusa óta nem volt akkora drágulás, mint most. Az árbefagyasztással nem érintett termékek közül a margarin ára 25,8 százalékkal, a kenyéré 25 százalékkal nőtt. Ráadásul az orosz–ukrán háború gazdasági hatásai még csak nem is látszanak ezeken a számokon.