szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bejelentés azután érkezett, hogy Joe Biden csütörtökön 180 millió hordónyi olajat engedett ki a piacra az USA tartalékaiból.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) pénteki rendkívüli ülését követően bejelentette, hogy a tagországok további olajat szabadítanak fel a vésztartalékaikból, hogy tompítsák az Ukrajna elleni orosz invázió okozta csapást. Az ügynökség azonban nem közölt konkrétumokat ezen vészhelyzeti intézkedés nagyságáról és időzítéséről – írja a CNN.

Az IEA szerint a részleteket a jövő hét elején hozzák nyilvánosságra. Ez a legutóbbi lépés mindössze az ötödik alkalom az ügynökség történetében, hogy testületileg nyúl hozzá a vésztartalékokhoz. A szervezet közleményében azt írta, hogy 31 tagországának energiaügyi miniszterei „megismételték aggodalmaikat az Oroszország pökhendi akcióinak energiabiztonsági hatásait illetően, és támogatásukról biztosították a nemzetközi közösség által válaszul bevezetett szankciókat".

Az IEA tagjai közé tartozik az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Ausztrália.

„Az orosz olajtermelés nagymértékű megszakadásának kilátása globális olajellátási sokkal fenyeget” – áll az IEA közleményében, amely megjegyzi, hogy Oroszország jelenleg a világ harmadik legnagyobb olajtermelője és legnagyobb exportőre.

Az IEA lépése azután következett be, hogy Joe Biden amerikai elnök 180 millió hordónyi olajat szabadított fel az USA vésztartalékából, és ennek bejelentése után csütörtökön elmondta, hogy más országok akár további 30-50 millió hordónyi olajat tehetnek ehhez még hozzá. „Minél nagyobb a szám, annál valószínűbb, hogy az árak csökkennek” – mondta Biden újságíróknak.

Az orosz–ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:

Talányos választ adtak az ukránok a belgorodi támadásra, Németország harckocsik Ukrajnába szállítását hagyta jóvá – percről percre az orosz–ukrán háborúról

Az ukrán védelmi minisztérium sem cáfolni, sem megerősíteni nem hajlandó, hogy az ukrán haderő érintett volna a belgorodi üzemanyagraktár elleni támadásban. A csehek 56 egykori keletnémet páncélozott harcjárművet küldenek Ukrajnának, amire a vonatkozó törvények értelmében a németeknek is rá kellett bólintaniuk – kövesse percről percre tudósításunkat az orosz-ukrán háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

IEA: Már senki ne kössön új gázszerződést az oroszokkal!

És ez csak egy a közül a tíz intézkedés közül, amelyekkel a Nemzetközi Energiaügynökség szerint egy éven belül harmadával lehetne csökkenteni az orosz gázimport mennyiségét Európában. A fokozott függőség felszámolása kompromisszumokkal jár.