szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A finn Fennovoima cég hétfőn felmondta a Hanhikivi-1 atomerőmű megépítéséről szóló megállapodást az orosz Roszatom leányvállalatával, a RAOS Projecttel. A finnek a tervezés és az engedélyeztetési folyamat késésére és a megnövekedett politikai és gazdasági kockázatokra hivatkozva hozták meg döntésüket. A Hanhikivi erőmű volt a paksi bővítés mintaprojektje.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Fennovoima finn–orosz konzorciumban részt vevő finn tulajdonosok felmondták hétfőn az atomerőmű-építésről szóló szerződést a Roszatom orosz állami atomenergetikai céggel.

„A RAOS Projecttel való együttműködés azonnal hatállyal véget ért és a tervezési és engedélyeztetési folyamatok is befejeződtek a Hanhikivi-1 telephelyen” – áll a Fennovoima közleményében. A cég szerint az utóbbi években egyre komolyabb csúszások fékezték a végrehajtást és az Ukrajna ellen indított háború tovább súlyosbította a veszélyeket.

Joachim Specht, a Fennovoima vezérigazgatója szerint nehéz volt meghozni a bonyolult és költséges projekt leállítását jelentő döntést. „Tökéletesen tisztában vagyunk a kedvezőtlen következményekkel és mindent megteszünk azok enyhítésére” – mondta Esa Harmala, a Fennovoima igazgatótanácsi elnöke.

A tervek szerint a 7–7,5 milliárd dollárba kerülő atomerőmű 2024-ben kezdett volna áramot termelni, de még el sem kezdődött az építkezés. A legutolsó előrejelzések szerint a létesítmény 2029-re készült volna el, és a finn energiaszükséglet tíz százalékát szolgáltatta volna. Az energiát egy 1200 megawattos nyomottvizes reaktor termelte volna, olyan, mint amilyenből Paksra kettőt terveznek.

A cég kora délután sajtótájékoztatón ismerteti a döntés hátterét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!