szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három uniós tisztviselő szerint a pénzt a REPower uniós stratégia részeként lehetne Budapestre irányítani.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az EU nagykövetei szerdán Brüsszelben találkoznak, a diplomaták azon fáradoznak, hogy megállapodásra jussanak az Oroszország elleni hatodik szankciócsomagról. Magyarország viszont továbbra is ellenáll, és többet követel Brüsszeltől a szankciócsomag támogatásáért cserébe – derül ki a Politico szerda reggeli hírleveléből.

A Politico értesülései szerint az EU tisztviselői azt fontolgatják, hogy pénzügyi kompenzációt kínálnak Magyarországnak és ezzel próbálják rávenni Orbán Viktor miniszterelnököt az olajembargó támogatására. Három uniós tisztviselő szerint a pénzt a REPower uniós stratégia részeként lehetne Budapestre irányítani, amelyet a Bizottság a jövő héten mutat be. „Minél többet tudunk segíteni Magyarországnak a REPowerEU-val, annál gyorsabban tudnak elszakadni az orosz olajtól” – mondta egy magas rangú uniós tisztviselő. A REPowerEU program célja, hogy 2030-ra teljes mértékben függetlenítse az uniót az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

Az unió azonban nem egységes ebben a kérdésben, néhány ország vonakodik attól, hogy készpénzt adjon Orbánnak. „Ez egy megszokott európai megoldás, hogy pénzt szórnak egy problémára, hogy megoldást találjanak. De ennek a pénznek valahonnan jönnie kell” – mondta egy uniós diplomata. „Nincs olyan, hogy ingyen pénz”.

A budapesti megbeszéléseken részt vevő uniós tisztviselők szerint a tárgyalások kizárólag Magyarország olajkivezetéssel kapcsolatos technikai és gazdasági problémáinak megoldására összpontosítanak és sem a helyreállítási alap, sem a jogállamisági témák nem kerültek szóba egyik fél részéről sem. Az uniós vezetők és Orbán Viktor közötti tervezett videokonferencia – amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfői budapesti útja után ígért – még nem valósult meg. Emmanuel Macron francia elnök kedd reggel telefonon beszélt Orbánnal.

Mindezek fényében a tisztviselők visszafogták a szankciócsomaggal kapcsolatos áttörésre vonatkozó reményeiket a mai tervezett nagyköveti találkozón. Az egyik lehetőség, hogy a megbeszélést a külügyminiszterek hétfői találkozójára halasztják.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találják:

Amerikai hírszerzők szerint patthelyzet alakult ki, továbbra is kitartanak Mariupol védői - percről percre a háborúról

Scott Berrier amerikai altábornagy szerint sem az oroszok, sem az ukránok nem állnak nyerésre, egy ukrán tiszt megrázó részletekről számolt be az Azovsztalból. Kövesse percről percre tudósításunkat a az orosz-ukrán háború 77. napjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Politico: Orbán nagy zajt csap és az izmait mutogatja

A magyar miniszterelnök korábban nemigen szigetelődött el ilyen mértékben az EU-n belül, ezúttal viszont lecsapott az olajembargó tervére, hogy megmutassa: nem lehet leírni – olvasható a hírportál elemzésében.