szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyes elképzelések szerint a szankciós csomag többi részének bevezetése érdekében Brüsszel hajlandó lehet meghajolni a magyar kormány ellenállása előtt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az EU azt fontolgatja, hogy elnapolja a döntést az orosz olajról, mivel Magyarország egyelőre megtorpedózza a tervezett új szankciók legfontosabb részét – derül ki a Politico összeállításából. Orbánt úgy kerülnék meg, hogy csak a csomag többi részét engednék át, ideértve, hogy intézkedéseket hoznának az orosz propaganda bizonyos szócsövei, a rendszer egyes kiszolgálói, valamint a legnagyobb pénzintézet, a Sberbank ellen.

A központi elem az orosz energiaipart venné célba, ám beavatott körök szerint ha kimarad az olajbojkott, az nagy csapás volna az unió számára, mert leginkább azzal lehetne megakadályozni a háború folytatását. Ezen belül igen kínos volna von der Leyen számára, hiszen az indítványt ő terjesztette elő. De hiába próbálta meggyőzni Orbánt, annak kormánya azt közölte, hogy több időre, esetleg több pénzre van szüksége.

A kérdést a külügyminiszterek hétfői tanácskozásán tekintik át, de uniós diplomaták szerint egyre többen szorgalmazzák, hogy tegyék félre az olaj ügyét – számol be a helyzetről a Bloomberg. Mások viszont attól tartanak, hogy ez a lépés gyengeséget sugározna. Orbán maga azt vetette fel, hogy a hónap végén esedékes csúcsértekezleten tisztázzák a teendőket.

Az Európai Bizottság javaslata értelmében a többiek fél évet kapnának az orosz olajkitettség felszámolására, azonban a magyarok és a szlovákok esetében 2024 végéig szólna az átmeneti időszak. Ám a magyar fél két napja bekeményített. Közölte, hogy csak akkor áll el a vétótól, ha a tilalom nem vonatkozik a vezetéken érkező folyékony energiahordozóra. Az EU a jövő héten mutatja be az új stratégiát, amely azt tartalmazza, hogy a közösség 2027-re válna le teljesen az orosz szénhidrogénekről.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Kazettás lőszerrel támadhattak az oroszok Kelet-Ukrajnában, tárgyalnak a mariupoli sebesültek evakuálásáról - percről percre a háborúról

Összesen 38 súlyos sebesültet menekítene ki Ukrajna az Azovsztal üzemből, de Moszkva eddig nem engedett a kérdésben. Zelenszkij az egészségügyet ért károkról szólt a csütörtök esti beszédében, az ukrán főügyészség szerint kazettás lőszerekkel támadott egy falut az orosz hadsereg a keleti országrészben. Hetvenkilencedik napja tart az orosz-ukrán háború.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!