szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Varsó úgy véli, ez logikus lépés volt azok után, hogy Oroszország áprilisban megszakította a lengyelországi gázszállításokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Varsó felmondta a gáztranzitról szóló lengyel–orosz kormányközi szerződést – közölte hétfőn a Twitteren Anna Moskwa lengyel klímaügyi és környezetvédelmi miniszter. A gázszállítás Oroszországból Európába eddig Lengyelországon keresztül történt a Jamal gázvezetéken.

Oroszország Ukrajna elleni háborúja „megerősítette a lengyel kormány elszántságát, hogy Lengyelország teljesen függetlenedjen az orosz földgáztól. Mindig is tudtuk, hogy a Gazprom (orosz gázvállalat) nem hiteles partner” – olvasható a bejegyzésben.

A miniszter később a PAP hírügynökséggel azt közölte: az orosz gázszállításokról és a gáztranzitról 1993-ban kötött kormányközi szerződés felbontásáról a lengyel kormány május 13-án fogadott el határozatot. A döntést hétfőn, diplomáciai jegyzék formájában ismertetik Oroszországgal is.

A határozat elfogadása természetes lépés volt azt követően, hogy Oroszország áprilisban megszakította a lengyelországi gázszállításokat – magyarázta Moskwa. A Gazprom április 27-től azért állította le lengyelországi szállításait, mert Varsó nem hajlandó rubelben fizetni a gázért.

A lengyelek már húsz éve elkezdtek megszabadulni az orosz energiafüggőségtől, és jól állnak

Lengyelország már a 90-es évek elején rájött arra, hogy meg kell szabadulni az orosz kitettségtől, a 2000-es évek közepe óta pedig tesz is a probléma megoldásáért. A lengyel ellenzék még a Mol helyi tulajdonszerzését is megakadályozná a magyar energetikai cég orosz kötődései és a magyar kormánynak az ukrajnai háború kapcsán tanúsított magatartása miatt.

„Oroszország, megszakítva a szállításokat, tényszerűen megsértette a szerződésben foglaltakat, ennek nyomán a lengyel kormány azt a következtetést vonta le, hogy (...) a megállapodás hatálytalanná vált” – mondta el a miniszter. Megerősítette: a varsói kormány már előzőleg is készült arra, hogy az év végéig függetlenné válik az orosz gázbeszerzésekről, a PGNiG lengyel állami gázszállító 2019-ben nem hosszabbította meg az ezekről szóló szerződést.

A miniszter felidézte, hogy a Jamal gázvezeték lengyelországi szakaszának működtetője 2010 óta a Gaz-System lengyel társaság, amely az idén elfogadott lengyel törvény értelmében a gázvezeték kizárólagos felhasználójává vált.

Anna Moskwa kiemelte: a gázvezeték az európai joggal összhangban, fennakadások nélkül működik, ennek köszönhetően akadálymentes az ellenirányú gázszállítás Németországból Lengyelországba.

Az orosz–ukrán háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!