Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Egy olyan terv került az Európai Unió döntéshozói elé a Politico értesülése szerint, amellyel az orosz oligarchák EU-ban lévő vagyontárgyait és a pénzeszközeiket nem csak befagyaszthatnák, hanem lefoglalhatnák és eladhatnák.
Az elképzelés szerint azokat a vagyonelemeket lehetne lefoglalni, amelyekről bíróság kimondja, hogy szervezett bűnözés útján szerezte meg őket a tulajdonosuk.
A Politico arra is emlékeztet: az eszközök befagyasztása jogilag trükkös feladat. Az oroszok körülbelül 300 milliárd dollárt tartanak összesen hét olyan országban, amely már szankciókat vezetett be ellenük, tehát ha valahogy sikerülne megoldani a lefoglalást jogszerűen, az fájdalmas ütés lehet a leggazdagabb oroszoknak.