szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Technológiai és Ipari Minisztérium közlése szerint a munkaadónak a mindenkori minimálbér 10 százalékát nem szükséges számla alapján elszámolnia.

Június elsejével törvényi szintre emelkednek a távmunkával kapcsolatos veszélyhelyzeti intézkedések, az állandósuló szabályozás pedig a korábbinál szélesebb körben biztosít lehetőséget a távmunkára a versenyszférában. A minimálbér megemelésével ötödével nő a számla alapú elszámolás nélkül, átalánydíjként kifizethető költségtérítés összege is – közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium.

2020 májusában mintegy 750 ezren dolgoztak legalább alkalmanként otthonról. E mutató a tavalyelőtti rekordszinthez képest nagyjából a felére csökkent, de még így is többszöröse a korábbi értékeknek.

A törvényi szabályozás értelmében a munkáltatónak és a munkavállalónak változatlanul munkaszerződésben kell megállapodniuk a távmunkavégzésben, amely fontos újdonságként lehet részbeni is. Az átalánydíj bevezetésével a munkaadónak a mindenkori minimálbér 10 százalékát nem szükséges tételesen, számla alapján elszámolnia. A távmunkában dolgozók így akár havi 20 ezer forintot kaphatnak a feladataik ellátásával kapcsolatos költségekre – például a rezsie, az internetre vagy a biztosításra.

Részvényeket ad dolgozóinak az Erste Bank

A fogyóban lévő 200 milliárd forintos jegybanki keret miatt 29-étől újabb nagybank függeszti fel a zöld hitelek értékesítését, a kölcsönkérelmek befogadását. Az Erste és az Unicredit után az elkövetkező napokban alighanem egyre több bank tesz majd ugyanígy. Az ügyfeleknek ezért a szó szoros értelmében napjai vannak arra, hogy még elcsípjék a nagyon kedvezményes lakáshitelt.

Az állandósuló rendelkezések továbbra is megkülönböztetik a számítástechnikai eszközzel és a nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunkát. Előbbi esetén a munkáltató írásos tájékoztatást ad a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkakörülmények szabályairól. A munkavégzés helyét ezek figyelembe vételével, a módosuló munkavédelmi előírások betartása mellett szabadon megválaszthatja a munkavállaló.

A nem számítástechnikai eszközzel végzett munka – ilyen lehet például a varrás vagy egyszerűbb összeszerelési feladat – esetén a nagyobb kockázatra tekintettel érvényben maradnak a szigorúbb munkavédelmi kritériumok. A felek írásban állapodnak meg a munkavégzés helyéről, amelyet a munkáltatónak előzetesen munkavédelmi szempontból megfelelőnek kell minősítenie, azt ezután a munkavállaló nem változtathatja meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!