Kisegítik az ukrán menekültek a munkaerőgondokkal küszködő Európát

Az emberek munkába állítása ugyanakkor nehézségekbe ütközhet az adminisztratív akadályok miatt.

  • hvg.hu hvg.hu
Kisegítik az ukrán menekültek a munkaerőgondokkal küszködő Európát

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Az Európai Unióba érkező ukrán menekültek beáramlása fokozatosan enyhítheti a munkaerőhiányt az euróövezetben, mivel a háború elől menekülők egy része valószínűleg tartósan letelepedik ott – közölte hétfőn az Európai Központi Bank.

Oroszország február 24-i inváziója óta eddig mintegy hétmillió ember, főként nők és gyermekek menekültek el Ukrajnából, és naponta egyre többen hagyják el az országot, sokan közülük azt remélik, hogy az EU-ban találnak tartós munkalehetőséget.

„Az összes eddig részletezett feltételezés alapján a számításaink arra utalnak, hogy középtávon az euróövezet munkaerő-állománya átlagosan 0,2 és 0,8 százalék között fog növekedni” – írta az EKB a Economic Bulletin cikkében. Ez azt jelenti, hogy az euróövezeti munkaerő számszerűleg 0,3 – 1,3 millió fővel növekedhet a menekültválság miatt.

A rekordalacsony munkanélküliség mellett az eurózóna növekvő munkaerőhiánnyal küzd, a menekültek beáramlása „némileg enyhíthet” a munkaerőpiac problémáján – írta az EKB. Ugyanakkor, az emberek munkába állítása nehézségekbe ütközhet az adminisztratív akadályok miatt.

(Reuters)

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

A britek gyengének látják az orosz légierőt, Putyinék Litvániát fenyegetik - a háború hétfői eseményei

Elkobozták az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma egyik képviselőjének németországi ingatlanvagyonát az Oroszország elleni európai uniós szankciók megsértésének gyanúja miatt. A müncheni ügyészség hétfői közleménye szerint a személyiségi jogok védelmét szabályozó német előírások miatt csak L. néven azonosított képviselőtől és K.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek