Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Míg a román nettó kereset 2012-ben 56%-a volt a magyarnak, addig 2021-ben már a 77%-a – derül ki az elemzésből.
Az elmúlt évek gyors keresetemelkedésének köszönhetően Magyarországon a bruttó és a nettó keresetek 2010-hez képest 2021-re egyaránt 2,2-szeresükre nőttek nominálisan, ami éves átlagban 7,3%-os növekedést jelent. Bár a rendkívül dinamikus emelkedés kedvező a dolgozók szempontjából, kihívást jelent a munkáltatók számára, akiknek ki kell gazdálkodniuk növekvő terheket. Romániával összehasonlítva a hazai vállalkozások sokkal kisebb nettó keresetemelkedést tudtak elérni közel ugyanolyan arányú költségnövelésből – írja elemzésében a GKI Zrt.
Romániában a keresetnövekedés több mint kétszerese a magyar növekedésnek
Az Eurostat adatai szerint a hazai egy főre és egy ledolgozott órára jutó átlagos bruttó munkaerő-költség (kereset) 2012 és 2021 között 41%-kal 7,4 euróról 10,4 euróra emelkedett – írja a gazdaságkutató. Ez meglepően alacsonynak tűnik a 97%-os kereset-emelkedés (KSH) mértékét figyelembe véve, amit részben a forint gyengesége magyaráz: 9 év alatt 24%-ot gyengült a forint az euróhoz képest. Ezt kiszűrve
euróban mérve 59%-os volt a keresetemelkedés.
Ezzel szemben Romániában ugyanezen időszak alatt 4,1 euróról 8,5 euróra, vagyis a 2,1-szeresére nőtt a mutató értéke, ami 2,5-szerese a magyar növekedésnek. Az árfolyam 10,5%-ot gyengült, vagyis lejben mérve 2,3-szeres volt a bruttó kereset-emelkedés.
A román munkaerőköltség 2012-ben még 55%-a volt a hazainak, 2021-re már 82%-a. Ugyanakkor a vállalatok által érzékelt bérköltség ugyanezen időszak alatt Magyarországon 31%-kal, Romániában pedig 32%-kal növekedett.
Vagyis a sokkal gyorsabb román keresetemelkedés szinte ugyanolyan költségnövekedéssel járt az ottani cégeknek, mint a jóval alacsonyabb hazai keresetnövekedés a magyar vállalkozások számára.
Közel ugyanolyan arányú költségnövelés mellett kisebb nettó keresetemelkedést tudtak elérni a magyarok
Nálunk a keresetek emelkedésétől elmaradó vállalati költségnövekedés oka egyrészt a sokkal erőteljesebb forint/euró leértékelődés, másrészt az, hogy jelentős dotációt – például innovációs forrásokból és egyedi kormányzati döntések következtében – kapnak a hazai multinacionális cégek, illetve a szociális hozzájárulási adó csökkentés miatt a teljes vállalati szektor is. Ezzel szemben Romániában 2017-től a munkáltatói adóterhek jelentősen mérséklődtek, míg a munkavállalói terhek jócskán emelkedtek, ami a nettó bérek bővülését kissé visszafogta.
Mindezek hatására Romániában a kétgyermekes kétkeresős háztartások éves nettó keresete tíz év alatt több mint kétszeresére (8,3 ezer euróról 17 ezer euróra, évi 8,3%-kal) nőtt, amíg Magyarországon csak 52%-kal 14,7 ezer euróról 22,3 ezer euróra emelkedett (évi 4,5%-kal). Ezáltal míg a román nettó kereset 2012-ben 56%-a volt a magyarnak, addig 2021-ben már a 77%-a – vonják le a következtetést a kutatók.
A hazai vállalkozások sokkal kisebb nettó keresetemelkedést tudtak elérni közel ugyanolyan arányú költségnövelésből. Ez is rámutat arra, hogy a béremelkedések kompenzálása az alacsonyabb adóterheléssel csak részben volt sikeres, a fő nyertes nem a munkavállalók széles köre, hanem a magyar költségvetés volt, legalábbis Romániával összehasonlítva.
Idén februárban azt is megállapította a GKI, hogy míg a román családok jövedelme 136 százalékkal emelkedett az elmúlt tíz év alatt, addig a magyaroké csak 72 százalékkal nőtt.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.