szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány előbb alultervezte az inflációt, majd a módosított változatát is, így egy évben háromszor is eldicsekedhet a nyugdíjemeléssel, most tartunk ebből a másodiknál. Igaz, egész novemberig csökken a nyugdíjak reálértéke.

Ebben a hónapban érkezik az évközi nyugdíjemelés, amikor mintegy 2,5 millió nyugdíjas együttesen 184 milliárd forint pluszpénzt kap, vagyis egy nyugdíjasnak átlagosan 73 600 forint érkezik. Aki bankszámlára kérte az utalást, annak július 12-én kerül az összeg a bankszámlájára, aki postai úton kapja, annak a szokásos naptári napon viszi a postás - közölte Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.

Tállai azért büszkélkedhet most ezzel az emeléssel, mert amikor 2021 nyarán megírták a 2022-es költségvetést, akkor csak 5 százalékos inflációval számolt a kormány, így ennyivel nőttek idén januártól a nyugdíjak is. Hamar kiderült, hogy ennek a számnak köze sincsen a valósághoz, így a módosított verzióban már 8,9 százalékkal számolnak, most a 8,9 és az 5 százalékos emelés közötti különbözetet utalják el. Sőt, mivel még a legoptimistább forgatókönyvek szerint is nagyon durva alultervezés még a 8,9 százalék is, novemberben majd a valós inflációs szintre is kiigazítják a nyugdíjakat (pontosabban a január-augusztus közötti szintre), akkor majd még egyszer el lehet dicsekedni azzal, hogy a kormány figyel az idősekre.

Tállai most arról is beszélt, „a kormány kiemelt feladatának tartja, hogy gondoskodjék az idősek ellátásának értékállóságáról.” Arról már nem tett említést, hogy miközben a nyugdíjakat 8,9 százalékkal emelik, a KSH számítása szerint a nyugdíjas infláció – azaz a teljes inflációs kosárnak az idősek fogyasztási szokásai szerint átsúlyozott változata – már 10,7 százalékos, épp úgy, mint a teljes inflációs szám, vagyis amíg a novemberi korrekció nem érkezik meg, addig a nyugdíjak vesztenek a reálértékükből.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

MNB: A kormány ezermilliárdos adóemelései jelentősen megtolják az inflációt

Két év alatt 900-1000 milliárd forintot érnek a kormány adóemelései és új adói, ezek 2022-ben 0,4, 2023-ban 1,5 százalékponttal növelik az inflációt. Az árstopok ezt bőven ellensúlyozzák – de nem tudni, a kormány mihez kezd velük ősztől, a jegybank azzal a feltételezéssel számol, hogy fokozatosan kivezetik őket. A kormány közel 2 ezer milliárdot szórt ki a választások előtt, ami a háztartások fogyasztásán keresztül a GDP-t pörgeti – és az importot, így hozzájárul az ország folyó fizetési mérlegének hatalmas hiányához.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Hogy lehet máshol sokkal kisebb az infláció, ha egyszer nincs náluk árstop?

Miközben azt hallgathatjuk, hogy a háború miatt jár az egekben az infláció, és máshol sem jobb a helyzet, a számok azt mutatják, hogy már 2021 végén is az EU egyik legnagyobbja volt a magyar drágulás, és most is sokkal rosszabbul állunk a nyugatiaknál. Az olcsó energia annyira elég, hogy a régiónkhoz képest elviselhetőnek tűnjön a magyar infláció, és nőjön az esélye annak, hogy még akkor is nagy legyen az itteni drágulás, amikor Európa legtöbb más helyén már visszatér a nyugodt időkben megszokott szintre.