szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A korábban a jogszabály alapján nehezen megválaszolható kérdésekre is választ ad az MVM. Egyebek mellett arra, elvész-e az adott hónapban ki nem használt „rezsicsökkentett” energiamennyiség, mennyit kell fizetniük a feltöltőkártyás ügyfeleknek és hogy mi történik, ha valaki év közben vesz egy lakást.

A kormány saját bevallása szerint a szakemberek – itt vélhetően a szakapparátusról, az energiahivatalról (MEKH) és az állami MVM energiaszolgáltatóról van szó – az utolsó pillanatig dolgoztak az új rezsidíjrendszer részletszabályainak kidolgozásán. Az biztos, hogy lényegében magyarázat és értelmezési segítség nélkül hozta nyilvánosságra csütörtök reggel a vonatkozó jogszabályokat. A rohamtempót jól jelzi, hogy az MVM csak aznap estére állított össze és tett közzé a honlapján valamelyest közérthető, kérdés-válasz formátumú tájékoztatókat az áram- és gázfogyasztók számára.

Ezekben már szerepelnek olyan válaszok, amiket a jogszabályokból enyhén szólva nehéz – ha nem lehetetlen – volt kihámozni. A gázos kisokos itt érhető el, a villanyos pedig itt.

Az adott hónapban fel nem használt kedvezményes mennyiség elvész?

A legfontosabb talán, hogyan kell érteni, hogy minden fogyasztási helyen évi 1729 köbméter gázt és 2523 kWh áramot lehet az olcsóbb („rezsicsökkentett”) díjszámítás szerint vásárolni, hogyan fogják ezt a mennyiséget a havi számlákban elszámolni, a havi diktálós vagy az átalányt fizető (éves egyenletes elszámolásban lévő) ügyfelek járnak-e jobban.

Az MVM tájékoztatása szerint a „kedvezményes”, vagyis az olcsóbb díjsáv szerint elszámolható mennyiséget az éves összmennyiségből osztják le az adott számlázási időszakra (tehát mondjuk egy hónapra). Ugyanakkor aki abban az időszakban nem használja ki az arra az időszakra jutó mennyiséget, mert például egy nyári hónapban nem fűt, így nem fogyasztja el az 1729 köbméter éves keret tizenketted részét, az a megmaradó kedvezményes mennyiségeket továbbviheti, az MVM külön hangsúlyozza, hogy az nem vész el – a két árkategória szerint elszámolható mennyiségek kalkulációja egy meghatározott képlet szerint történik. A gáz esetében külön segítség, hogy a fogyasztás jellemző ingadozását figyelembe véve a téli hónapokra alapvetően magasabb kedvezményes fogyasztási keret jut majd.

MTI / MTVA / Róka László

Ezzel együtt

a magasabb fogyasztású (téli) hónapokban ki lehet csúszni az arra az időszakra jutó kedvezményes keretből, és nem számít, ha amúgy az éves fogyasztás alatta marad az éves keretnek.

„Az adott számlában az idő- és fogyasztási jelleggörbe szerint adható kedvezményes mennyiség feletti mennyiséget hirdetményi [vagyis a MEKH által megállapított piaci – a szerk.] áron kell fizetni” – mondja az MVM.

Meddig tart az év, és mit kell tenniük az ügyfeleknek?

Az évet egyébként 2022. augusztus 1-től 2023. július 31-ig kell érteni, tehát az adott könnyítésekkel együtt a rendelkezésre álló kedvezményes 1729 köbmétert és 2523 kWh-t ebben az időszakban lehet felhasználni. Vagyis nem a naptári év számít, ha valaki augusztusig elfogyasztott ekkora mennyiséget, az nem számít. Ha ez a díjszabási rendszer marad 2023 közepétől, akkor ezek szerint 2023. augusztus 1-től indul a következő ciklus.

Külön elszámolás nem lesz az augusztus 1-ei átállás miatt,

de a számlákon külön feltüntetik az azelőtti és azutáni fogyasztást. A július 31-ei óraállásokat be lehet diktálni, de ez nem kötelező – illetve mindenkire az eddig érvényes diktálási szabályok vonatkoznak. A szerződéseket sem kell módosítani, a jogszabályilag meghatározott új árak azokba automatikusan beépülnek. Más szóval az átállással a fogyasztóknak nincs tennivalójuk.

Az éves egyenletes elszámolás szerint fizető ügyfeleknek lehetőségük van csökkenteni a részszámláik összegét – ám ezt az MVM hangsúlyosan csak akkor ajánlja, ha valóban csökkentik a fogyasztásukat. Máskülönben az éves elszámoláskor jelentős fizetési kötelezettségük jelentkezhet – hiszen a részszámlákkal nem fizettek annyit, amennyi a tényleges éves fogyasztásukat fedezné.

Tóth Gabriella

Társasház-e a többgenerációs családi ház?

Ahogy a jogszabályból kiolvasható volt, a többlakásos társasházak esetében jár a kedvezményes mennyiség, illetve még ezen felül a kedvezményes mennyiség annyiszor, ahány lakás van az épületben - ezt azonban a külön mérővel nem rendelkező lakásokkal működő (házközponti) fűtésnél igényelni kell. Fontos, hogy csak a műszakilag megosztott lakásokat lehet figyelembe venni. így

a többgenerációs családi házak esetében csak egyszer jár a kedvezményes mennyiség,

nem számít, az épületben hány többé-kevésbé különálló lakrészt alakítottak ki. A lakásonkénti kedvezményt csak akkor lehet igénybe venni, ha az egyes lakások önálló mérése kiépül, és mint önálló felhasználási helyre szerződnek le rá.

Ez a szabály elég sok ügyfelet érinthet eléggé kellemetlenül. A hvg.hu egyik olvasójának saját konkrét példájukkal úgy kalkulált, hogy 3 külön bejáratú, egyenként körülbelül 75 négyzetméteres lakrészekre osztott családi házukban évi 1,6 millió forint plusz költség fog jelentkezni.

Az új díjszabási mechanizmus egyébként semmilyen módon nem veszi figyelembe a szociális szempontokat, se az ingatlanok méretét, az ott lakók számát stb. Nagy jóindulattal esetleg a szociális szempontok érvényesítésének tekinthető, hogy a nagycsaládos kedvezmény az eddigiek szerint vehető igénybe, nem történik benne változás. A nagycsaládos kedvezmény azt jelenti, hogy a háromgyerekes családok évi 61 560 megajoule-ig vehetnek kedvezményes gázt, illetve a negyedik gyermektől számítva gyermekenként további 10 250 megajoule kedvezményes fogyasztásra jogosultak.

Az MVM tájékoztatása szerint lesz valamiféle többlet kedvezmény a fogyatékossággal élő személy által használt tárgyi eszközök energiafogyasztása után. „Az igénylés eljárásrendjét és a kedvezmény mértékét külön kormányrendelet határozza meg, amelyről a kihirdetését követően adunk tájékoztatást” – írja az MVM tovább erősítve a képet, miszerint az új rezsiszisztéma kidolgozására nem ártott volna még némi időt hagyni.

Stiller Ákos

Hogyan fizetnek a feltöltőkártyás ügyfelek?

Ha már aszociális szempontoknál tartunk, a jogszabály alapján nem volt egyértelmű, hogyan alakul a feltöltőkártyás ügyfelek elszámolása. Az MVM kisokosa szerint „az előre fizető mérők feltöltése 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. közötti időszakban 2523 kWh feltöltés mennyiségig az alacsonyabb, ezen szint felett a lakossági piaci áron kerül elszámolásra”.

Ebből még komoly problémák lehetnek – és különösen a szegényebb, alacsonyabb jövedelmű társadalmi rétegekben, hiszen elsősorban az ilyen háztartásokban találhatók előrefizetős mérők. Az MVM által leírtak alapján ugyanis az fog történni, hogy

ezek a háztartások augusztus 1-től változatlan „rezsicsökkentett” áron veszik majd az áramot az óráikba. Egészen addig, amíg el nem fogy a 2523 kWh-s keret – utána minden egyes kilowattóráért a piaci árat kell majd megfizetniük.

Ez jelenleg duplája az alsó díjsávban elérhető „rezsicsökkentett” árnak. Vagyis ezek a háztartások vagy egyik pillanatról a másikra dupla árat lesznek kénytelenek fizetni az áramért, vagy pedig megfelezik a fogyasztásukat.

Mi lesz a napelemekkel és a hőszivattyús tarifákkal?

A kormány ugyan azt ígérte, hogy az új szabályok „minden élethelyzetet” figyelembe fognak venni. Ebből lényegében semmi sem valósult meg, csak annyi, hogy a megmaradtak a B-GEO és H kedvezményes, hőszivattyús rendszerekhez igénybe vehető villanytarifák, illetve az ezekhez tartozó külön órákon mért fogyasztás nem számít bele a normál órán mért fogyasztásba, így a kedvezményes keretbe. Továbbá a külön, vezérelt mérőn (éjszakai áram) történő fogyasztásra külön jár a kedvezményes árammenyiség.

Juhász István

Ami a háztartási napelemes rendszereket illeti, a változás azokat közvetlenül nem érinti. Bruttó elszámolás esetében a háztartás által a hálózatra föltáplált mennyiséget kivonják a hálózatról vételezett mennyiségből, ahogy eddig. Így még könnyebb lesz benne maradni a kedvezményes keretben. Szaldó elszámolásban – ahogy eddig – a kormány határozza meg, milyen áron számol el a fogyasztóval a szolgáltató a hálózatra feltáplált áram után.

Mi lesz, ha valaki év közben vesz új lakást?

Végül, de nem utolsó sorban fontos kérdés, hogy mi történik felhasználóváltozás esetén, tehát például amikor valaki eladja az ingatlanát, és vesz egy másikat – a jogszabály szerint a kedvezményes mennyiségek ugyanis fogyasztási hely szerint járnak, nem pedig az ügyfélnek. (Ezért van, hogy ha valakinek több ingatlan van a nevén, akkor is ingatlanonként járnak a kedvezményes mennyiségek.)

Az MVM tájékoztatása szerint a kedvezményes mennyiségek fogyasztási helyre és adott felhasználóra szólnak, és ugyebár a kedvezményes mennyiségek időarányosan járnak. Vagyis ha valaki év közepén vesz egy lakást és szerződést köt az MVM-mel, akkor fél évnyi kedvezményes mennyiség jár neki abban a lakásban, attól függetlenül, hogy az előző tulaj mennyit és hogyan fogyasztott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!