szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német Uniper komoly nehézségekkel küzd.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nagyjából 30 százalékos részesedést szerzett a német kormány az egyik legnagyobb európai gázimportőr vállalatban, a német Uniperben – számolt be róla az AFP a Twitteren. A bevásárlás akkor történt meg, amikor az orosz–ukrán háború miatt komoly nehézségei támadtak a vállalatnak.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az orosz állami gázóriás, a Gazprom egy június 14-i levelében arról értesítette nagy európai ügyfeleit, hogy vis maior körülmények miatt nem tudja teljesíteni a szerződésekben foglalt gázszállításokat. Ismert, hogy az Északi Áramlat 1 gázvezetéken érkező orosz gázszállítmányok ettől az időponttól fogva csökkentek le drasztikusan, attól kezdve került karnyújtásnyi közelségbe az energiaellátási krízis Európában. A Gazprom említett levelébe nyert betekintést a Reuters, és a hírügynökség még hétfőn jelentette meg az erről szóló anyagát.

A hírre reagálva az Uniper úgy nyilatkozott, az orosz álláspontot megalapozatlannak tartja, és visszautasítja, hogy a vis maior záradékra hivatkozik a Gazprom.

Olaf Scholz kancellár pénteken megerősítette a bevásárás tényét. Az Unipert lassan a csőd fenyegeti az ukrajnai háború óta egekbe szökő energiaárak miatt. A német kormány közölte, hibrid tőkeként 7,7 milliárd eurót tesz elérhetővé, valamint 9 milliárd euróra bővíti a hitelkeretét az állami KfW bankon keresztül – számolt be róla a Deutsche Welle.

A Handelsblatt német gazdasági napilap szerint a kormány olyan fix kamatozású értékpapírok kiadását fontolgatja, amelyek a lejártukkor automatikusan Uniper-részvénnyé válnak. A cég legnagyobb részvényese, a finn Fortum aláríta ezt a tervet. A mentőcsomag miatt a Fortum részesedése valószínűleg jelentős mértékben csökken majd.

Scholz szerint az Uniper a fix áras szerződések ellenére átháríthatja az áremelkedést a fogyasztókra, így hamarosan áremelkedéssel kell majd szembenézniük az ügyfeleknek.

Az Uniper két hete kért állami támogatást Németországtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

Vészesen körvonalazódik az egész Európát fenyegető energiakáosz

Németország attól retteg, hogy két hét múlva már annyi gáz se jön az oroszok hozzájuk befutó csővezetékén, mint eddig. A norvég tengeri fúrótornyok munkásai majdnem még nagyobb krízist szítottak, kormányuk az utolsó pillanatban regulázta meg őket. Franciaországban viszont már az utolsó utáni pillanatban akarja menteni a menthetőt a kabinet, ott az atomerőművekkel van olyan nagy baj, hogy azt külföldön is meg fogják érezni. Nagy-Britannia közben a saját útját járná, de az is szakadékba vezethet. A magyar energiahelyzettel egyelőre nincs baj, de a kormány is érzi, hogy még lehet, és már meg is tette az első óvintézkedést.