Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az elbukott áprilisi választás óta először újra közösen próbál fellépni az ellenzéki összefogás hat pártja: rendkívüli parlamenti ülésen a rezsiárakat és a katát érintő kormányzati döntések visszavonását követelik és saját, ezen is túlmutató javaslataik elfogadását. A kudarc borítékolható, ahogy a Fidesz reakciója is várható volt, eszerint "Gyurcsány".
Újra összeállt a Kossuth téren az áprilisi parlamenti választáson vereséget szenvedő és azóta gyakorlatilag a közéletből teljesen eltűnt ellenzéki összefogás hat pártja – Momentum, MSZP, DK, LMP, Jobbik, Párbeszéd –, hogy közösen megoldást javasoljanak az utóbbi hetek talán legtöbbet – tüntetéseken is – emlegetett kérdéseire, mint a kata szigorítása és a rezsicsökkentés csökkentése.
Ezért baj, hogy az ellenzék nem létezik
Néhány vérszegény lépésen kívül az ellenzék nem csapott le a legforróbb belpolitikai ügyekre, a kata kivéreztetésére és a rezsicsökkentés szűkítésére, sőt az ezek miatti utcai tiltakozáshullámnál is csak meghúzódik a háttérben. A látványos tétlenség okait keresve arra jutottunk: több oka van annak, hogy az ellenzék az elmúlt húsz év ziccerét hagyja ki, de ettől még a Fidesz nem lehet teljesen nyugodt.
A hat ellenzéki párt akciója és várható következménye így foglalható össze:
De nézzük, konkrétan mivel álltak elő a Kossuth térre összehívott sajtótájékoztatón a hat ellenzéki párt politikusai. A katások százezreit ellehetetlenítő szigorítások visszavonását követelik és egy új, társadalmi egyeztetés és megfelelő felkészülési idő után bevezetendő katatörvényt sürgetnek. Hasonló eljárást várnak a kormánytól a rezsicsökkentés szűkítése helyett is. A részben a ezeket célzó, részben a “megélhetési válságot” enyhítő más ellenzéki javaslatok:
A fentieket ismertető sajtótájékoztatón Hajnal Miklós (Momentum) azt mondta, azonnal cselekedni kell, a Momentum a többi párttal közösen ezért kezdeményezte a rendkívüli ülést, hogy a már elfogadott rendelkezéseket eltörölhessék és újra megvitatva a témákat, új szabályokat hozhassanak.
Kálmán Olga (DK) úgy értékelt, “Orbán hazudott” a kampányban, hiszen a rezsicsökkentés nem maradt és adóemelések is jöttek, pedig most “értelmes, családokat segítő, gazdaságilag is fenntartható rezsicsökkentés” kellene.
Tordai Bence (Párbeszéd) a családok élelmiszer-önrendelkezési jogáról beszélt és megállapította: “felrobbantak az élelmiszerárak”, aminek több oka is van: az elhibázott orbáni gazdaságpolitika, a klímakatasztrófa, amiről 12 éve a kormány nem vesz tudomást, és “Putyin háborúja” is.
Gál József (LMP) ismertette pártja határozati javaslatát a havi 5000 forintos “klímabérletre”, amely szerinte sok autóst is átterelne a közösségi közlekedés felé, nemcsak azokat, akik nem tudják kifizetni az ársapkás benzin árát sem.
Kunhalmi Ágnes (MSZP) szintén arról beszélt, hogy a kampányban Orbán “hazudott”, és szerinte “aki ennyit hazudik, az erkölcsileg megbukott, erkölcsileg illegitim”, vagyis a kormány most az. Úgy vélte, az otthonszigetelési programról szóló javaslatuk “olcsó rezsit, fenntartható rezsicsökkentést” jelent.
Lukács László (Jobbik) megélhetési krízist emlegetett és jelezte, hogy az Európában rekorder, 27 százalékos áfa csak tetézi a bajt, ezért javasolják az élelmiszerek és az energiahordozók – villany, gáz, tűzifa) áfájának 0 százalékra csökkentését, emellé egy szociális kártyarendszer bevezetését is.
Nem kellett sokat várni a Fidesz reakciójára, amely a régóta megszokott "gyurcsányozós", "háborús inflációs" és "brüsszelezős" panelekre épített. Eszerint: "Gyurcsány megmondta, hogy újra készülődik, vissza akar térni a hatalomba és ehhez most ismét össze is terelte az összes kis tagozatát (...) szolgaian azt csinálják, amit Gyurcsány Ferenc mond nekik, és neki készítik elő a terepet." A kormánypárt továbbá közölte, hogy "Európa a háború és a brüsszeli szankció következményeit szenvedi", de "a magyar családokat Európában egyedülálló intézkedések védik az árak, az energiaárak drasztikus emelkedésétől."
Az ellenzéki pártok sajtótájékoztatója itt nézhető vissza:
Frissítés:
Cikkünk első változatában a parlamenti honlapon szereplő határozati javaslatok alapján azt írtuk, hogy a Momentum nem nyújtott be önálló csomagot, de a többiekét támogatja, viszont kiderült, hogy a Momentumnak is van saját javaslata, csak ők nem határozati javaslatként nyújtották be, mint a többiek, hanem törvényjavaslatként. Ennek megfelelően a Momentum javaslatával kiegészítettük a cikket.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.