Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Még a jövő heti EU-csúcstalálkozó után megállapodás születhet az Oroszország elleni szankciókról – közölte egy uniós tisztségviselő a Reuters hírügynökséggel. Hozzátette: ha esetleg nem is így lesz, a szankciós csomag nagy részéről mindenképp döntenek a csúcs előtt.
A forrás arról is tájékoztatta a Reuterst, hogy a csúcs várhatói témái között lesz az Ukrajnában rendezett, előre borítékolt eredményű népszavazás, amely alapján Oroszország kimondta a Donbasz több területének Oroszországhoz csatolását, valamint további lehetséges annektálások, a nukleáris fenyegetés és az Északi Áramlat megrongálása.
Nyolcadik szankciós csomag: új javaslatokat jelentett be az Európai Bizottság
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.
A csúcson az EU vezetői megtárgyalhatják az energiaársapka kérdését is, ami „feszült” vitának ígérkezik a forrás szerint. A gázársapkát 12 tagállam levélben javasolta, de Németország, Magyarország és néhány más tagállam nem kér belőle.