szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Eredetileg a jegybanki alapkamat ötszörösével megegyező büntetőkamatot kellett volna fizetniük az érintetteknek.

Öt százalékban maximálta a kormány a csütörtök este megjelent rendeletével a csok feltételeinek nem teljesítése esetén fizetendő késedelmi kamatot – derült ki a Magyar Közlönyből.

Az elmúlt hetekben végigrohant a neten egy egészen ijesztő számítás arról, hogy aki felvette a családi otthonteremtési kedvezményt, majd nem született annyi gyereke, mint amennyit vállalt, akkor brutális büntetőkamatokat fizethet.

A korábbi szabályozás szerint ha valakinek határidőre nem születik annyi gyereke, amennyit írásban megígért, akkor a jegybanki alapkamat ötszörösével megegyező, azaz a mostani állás szerint (a 13 százalékos alapkamattal számolva) 65 százalékos büntetést kellett volna fizetnie az eredeti összegen felül.

58 százalékos büntetőkamat? Nehéz idők várnak a csok-feltételeket nem teljesítő párokra

Inkább csak riogatás, hogy 70 millió forintot követelhetnek azoktól, akiknek nem születik meg annyi gyerekük, amennyit vállaltak a támogatásért cserébe. Ám az biztos, hogy a mostanihoz hasonló kiszámíthatatlan kamatingadozás hosszú távon megjósolhatatlan mértékű terheket róhat az érintettekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bank360.hu Ingatlan

Csok építkezésre: mire érdemes odafigyelni, ha belevágunk?

Csokból nemcsak vásárolni lehet ingatlant, hanem építeni is: erre a célra legfeljebb 10 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást és 15 millió forint kamattámogatott lakáshitelt vehetnek fel az igénylők. Milyen szabályok vonatkoznak az építési csokra, és mire kell odafigyelni, ha saját erőből szeretnénk felépíteni az új otthont – cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

HVG HVG Hetilap

Csok és könny

Minden fővárosi lakástípus átlagos négyzetméterára növekedett 2021-ben az Otthon Centrum felmérése alapján. Az ingatlanközvetítő cég szerint a téglalakások 6,4, a panelek 9,5, a házak pedig 13,3 százalékkal drágultak. Ez ugyan alacsonyabb ütemű a tavalyi növekedésnél, de minden kategóriára kiterjed. A használt házak a meredek árnövekedés ellenére is fajlagosan a legolcsóbbak, az átlagos négyzetméterár 540 ezer forint volt (a sort a II. kerület vezeti 856 ezer forinttal). Mivel azonban ezek a legnagyobb ingatlanok, valójában a legdrágább ingatlantípusról van szó. A panelekért tavaly átlagosan 572 ezer forintot kellett fizetni négyzetméterenként. Ezek ára Budán nőtt meg leginkább, a III., a XI. és a XXII. kerületben 15 százalékos emelkedést mértek. A használt téglalakások átlagos négyzetméterára 784 ezer forintra nőtt, ezek főleg a XII., a XVII. és a XI. kerületben drágultak nagymértékben. A listát itt az V. kerületi lakások vezetik, az átlag egymillió forint fölött volt tavaly.