Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Az MNB nekilátott a pénzügyi rendszerben lévő fölös pénz lekötésének: az első hosszú távú (ezúttal 2 hónapos) betéti tenderen 2100 milliárd forintot fogadott be a bankoktól, az összeg után 14,14 százalék kamatot fizet nekik.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megtartotta első hosszú futamidejű betéti tenderét, amelyen 2093 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat – közölte a jegybank.
Az október 5-i változó kamatozású, 2 hónapos betéti tenderen 14 bank adott be ajánlatot összesen 2146 milliárd forint értékben, amelyből az MNB 2093 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat. A 2 hónapos futamidejű ügylet lejárati értéknap 2022. december 1. Az elfogadott ajánlatok súlyozott átlagos felára — az egyhetes betéti ráta fölött — 1,14 százalék volt.
Az egyhetes betét kamata jelenleg az alapkamattal azonos, 13 százalék. A jegybank a kamatemelési ciklust lezárta, így a következő két hónapban ennek változása alapesetben nem várható, de nem zárható ki.
A betéti tender a likviditás szűkítését célzó intézkedéscsomag egyik eleme – magyarázza a jegybank. Ennek része a kötelező tartalékrendszer átalakítása. A tartalékkötelezettség 400 milliárd forintról 2700 milliárd forint közelébe emelkedik. Vagyis a hosszú betéti eszközzel és a bankok által a jegybankban kötelezően tartandó tartalék szintjének felemelésével a jegybank összesen máris több mint 4 ezer milliárd forintot kötött le hosszú távra.
A jegybank Monetáris Tanácsa az augusztus 30-ai kamatemeléssel egy időben döntött a likviditásszűkítő intézkedések bevezetéséről. A likviditásszűkítés azt jelenti, hogy a jegybank igyekszik kiszívni a fölös pénzt a pénzügyi rendszerből, hogy javítsa a monetáris transzmissziót. Vagyis hogy a jegybanki kamatemelések hatása jobban megjelenjen a pénz- és tőkepiaci termékekbe, például a rövid lejáratú állampapírok hozamába.
A pénzügyi rendszerben eddig ugyanis közel 10 ezermilliárd forint likviditás volt – nem függetlenül attól, hogy a jegybank a koronajárvány idején öntötte a pénzt a gazdaságra.
A jegybank legalább 5 ezermilliárd forint likviditást kíván hosszú távon lekötni. Ennek hatalmas ára lesz, a kötelező tartalék kamata az alapkamat (13 százalék), a mostani 2 hónapos betéti tenderen átlagosan 14,14 százalékos kamat alakult ki (ha nem változik az egyhetes betét kamata, ennyi is marad). Még egy eszköz élesítése van hátra, a rendszeres diszkontkötvény-aukciók elindítása (a kamat szintén az alapkamat, tehát 13 százalék).
A jegybank az első félévben történelmi, 200 milliárd forintos veszteséggel zárt – köszönhetően az emelkedő kamatoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Mexikót is hasonló vámokkal sújtja az amerikai elnök.
Egy hollywoodi film forgatókönyvének lapjaira kívánkoznak az izraeli nukleáris fegyver megszerzésének részletei.
Apáti Bence mozgalmának éppen volt érkezése ezt legyártani.
A férje brazil, meg ott elismerik a melegházasságot.