Tetszett a cikk?

A szakszervezetek és a munkáltatóik között formálódó kompromisszum szerint garantált bérminimum két lépcsőben emelkedhetne: januárban 12-13 százalékkal, júliusban egy további emeléssel 300 ezer forint fölé nőne.

Az eddigiektől eltérő, merőben új javaslat kerülhet az asztalra a minimálbér és garantált bérminimum jövő évi összegéről zajló tárgyalások következő fordulóján  – írja.  napi.hu A szakszervezetek és a munkáltatóik között formálódó kompromisszum szerint akár 17 százalékkal emelkedhet a minimálbér, a garantált bérminimum pedig két lépcsőben emelkedhetne: januárban 12-13 százalékkal, júliusban egy további emeléssel 300 ezer forint fölé nőne

E szerint a minimálbér bruttó 200 ezerről 235 ezer forintra nőne, a garantált bérminimum 260 ezerről januártól 293,8 forintra emelkedne, ami júliustól már elérné a 301 ezer forintot. A bértárgyalásokon eddig arról próbáltak megegyezni a felek, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum is 15-15 százalékkal emelkedjen januártól. A munkáltatók ugyanakkor visszavonulót fújtak a megállapodástól azt követően, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban világossá tette, hogy nincs lehetőség jövőre a járulékok további mérséklésére – emlékeztetett a napi.hu.

A minimálbér összegéért dolgozók száma nagyjából 200-300 ezer fő, sokan közülük ráadásul a valóságban "zsebbe" több pénzt kapnak. A költségvetési szférában gyakorlatilag minimálbért, mint alapbért már senki sem keres, ellenben számos pótlék összege függ a minimálbér-emeléstől.

A kötelező legkisebb kereset emellett számos szociális juttatás vetítési alapja, például a kisgyermekesek ellátása vagy a táppénz emelkedik az összeg emelésével. Szintén fontos a minimálbér összege az őstermelőknek, mivel a nekik járó adókedvezmény is ez alapján nő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!