szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A skandináv ország az idén a gázszállítását rekordközeli szinten tartja, az olajtermelését pedig nagyjából 7 százalékkal növelni készül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Tavaly az ukrajnai háború és az energiaválság volt a norvég olaj- és gáztermelés két meghatározó tényezője. Az orosz gáz eltűnése az európai piacról a norvég gáz iránti nagyobb kereslethez vezetett, ennek köszönhetően Norvégia tavaly az év végére már Európa legnagyobb földgázszállítójává vált – közölte a norvég olajipari igazgatóság (NPD).

Az olaj- és energiaipari minisztériumnak alárendelt szervezet szerint olajat és földgázt 230 millió köbméter olajegyenértékben termelt Norvégia 2022-ben, ami napi 3,99 millió hordó olajegyenértéknek (boed) felel meg. Ennek több mint a felét a földgáztermelés adta.

Norvégia jövőre 4,12 millió hordó olajegyenérték kitermelését tervezi olajból és gázból együttesen. A kitermelés 2025-re eléri 4,3 millió boed szintet, megközelítve a 2004-ben 4,54 boed-en beállított rekordot.

Olyan gázbőség van Európában, amilyenhez fogható csak egyszer volt az elmúlt évtizedben

Az ellátásbiztonsági kockázatok miatt spórol az ipar, az enyhe tél miatt nem fűt a lakosság, leestek az árak. Ott tartunk, hogy a korábban még zsaroló Oroszország maga pedzegeti, hogy szívesen küldene megint több gázt a kontinensre, ha mi is úgy akarjuk - aminél biztosabb jele nem nagyon lehet annak, hogy kezdik komolyan megérezni az európai piac elvesztését.

Az NPD jelentésében az is szerepel, hogy Norvégia tavaly 122 milliárd köbméter földgázt termelt ki, 9 milliárd köbméterrel többet, mint az előző évben. A gáztermelés előreláthatólag a tavalyi, 2,1 millió boednek megfelelő, rekordközeli szinten marad a következő négy-öt évben is.

Az olajtermelés az idén közel hét százalékkal, napi 2,02 millió hordóra emelkedik a tavalyi 1,89 millió hordóhoz képest, elsősorban a Johan Sverdrup mező hozamának a növekedése miatt és számos jelentős termelőberuházásnak köszönhetően.

Majdnem felével csökkent az orosz gázexport tavaly

Hatalmasat esett az orosz befolyási övezeten kívüli államokba irányuló gázexport, elsősorban az Ukrajna ellen indított háborúra válaszul adott büntetőintézkedések nyomán. A volt szovjet tagköztársaságokat leszámítva 45,5 százalékkal csökkent tavaly a Gazprom orosz gázipari óriásvállalat földgázexportja.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!