szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GVH elnökével tárgyalt Matolcsy György, majd közleményt adott ki a jegybank arról, hogy sok cég áremelései is felelősek az inflációért.

Egy nappal az után, hogy a Gazdasági Versenyhivatal közölte, vizsgálatot indít az élelmiszer-drágulás miatt, Matolcsy György találkozott Rigó Csaba Balázzsal, a GVH elnökével. A tárgyalásuk után a Magyar Nemzeti Bank közleményt adott ki, amelyben arról is írtak:

„Számos ágazatban kimutatható, hogy a vállalatok a költségek emelkedésén felül árazták át termékeiket és szolgáltatásaikat az elmúlt években.”

Az MNB szerint „ezekben az ágazatokban a piaci verseny erősítésével a GVH jelentősen hozzájárulhat az infláció csökkenéséhez”, de hogy melyik ágazatokról van szó, arra nem tértek ki.

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.

„A jövőbeli inflációs pálya szempontjából kiemelt jelentőségű annak biztosítása, hogy a nyersanyagárak jelenlegi, csökkenő trendje is hasonlóan gyorsan megjelenjen a fogyasztói árakban” – tették hozzá.

Az MNB nem most először ejt szót arról, hogy a cégek a költségeik emelkedésén túl is árat emelnek. Matolcsy György már decemberben arról beszélt, hogy az ársapkák bevezetése után sok helyettesítő termék árát jelentősen felemelték, de a magyar élelmiszeripar termelékenységi problémáit is a drágulás összetevői között sorolta.

Az Eurostat épp egy nappal korábban tette közzé a részletes decemberi adatait: ezek alapján a magyar infláció volt a legnagyobb az egész EU-ban, az élelmiszer-inflációnk pedig 49,6 százalékos, miközben az EU második legnagyobbja, a litván is „csak” 33,5 százalékon áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!