szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A háttérben a bankválság és a recessziótól való félelem áll.

Tizenöt hónapja a legalacsonyabb szintre estek az olajárak hétfőn. A csökkenés hátterében a Reuters cikke szerint a recessziótól való félelem állhat, amelyet a globális bankszektor helyzetével kapcsolatos aggodalmak és egy esetleges amerikai kamatemelés válthatnak ki, és az üzemanyag iránti kereslet megcsappanását eredményezné.

A volatilis kereskedés során a májusi jegyzésű Brent típusú nyersolaj ára hordónként 1,2 százalékkal, 72,10 dollárra csökkent, és a West Texas Intermediate (WTI) is olcsóbb lett: 65,89 dollárért is adták-vették (-1,3 százalék).

Korábban mind a Brent, mind a WTI árfolyama 3 dollárral csökkent, és elérte a legutóbb 2021 decemberében tapasztalt szintet. Mindkettő értéke több mint 10 százalékot esett a múlt héten a bankválság mélyülése nyomán.

A nyersolaj ára annak ellenére mérséklődött tovább, hogy az UBS, Svájc legnagyobb bankja felvásárolja a nehéz helyzete került Credit Suisse-t, amely az ország második legnagyobb pénzintézete. A banki részvények és kötvények árfolyama is esett hétfőn, ami annak a jele, hogy a befektetők bizalma továbbra is törékeny.

A Credit Suisse helyzetéről szóló podcastunkat itt hallgathatja meg:

Fülke a Credit Suisse összeomlásáról: Mi történik a bankokkal? Újra 2008-at írunk?

Mit jelent nekünk az, hogy egy amerikai meg egy svájci bank összeomlik? Miért figyelte a világ rémülten a Credit Suisse agóniáját? Egyáltalán hogyan történhetett meg ilyesmi egy stabil óriásbanknál? És miért nem lehet egyszerűen hagyni bedőlni? A Fülke adásában Nagy Iván László Gyükeri Mercédesszel és Sztojcsev Ivánnal beszélgetett.

(Nyitóképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bankmonitor / Sándorfi Balázs Gazdaság

Veszélyben van-e a bankban lévő pénzünk? - minden, amit a pánikhangulatról tudni kell

Rég nem látott pánikhangulat alakult ki a bankpiacokon. Amerikából indult, most Svájcban tart, hazánkban egyelőre csak az OTP tőzsdei árfolyamán és a forint gyengülésén keresztül érzékelhető. Mit jelent egy bankcsőd, hogyan következik be, és miként kezelhető, illetve szükséges-e bármit is tenni az „átlagembernek”? Sándorfi Balázs, a Bankmonitor alapító ügyvezetője elemzi a helyzetet.