Tetszett a cikk?

A cél az, hogy minél kevesebb legyen az egyajánlatos, vagyis versengés nélküli közbeszerzés.

A péntek este, a Európai Bizottság által indított ún. kondicionalitási eljárás keretében a kormány által vállalt határidő utolsó napjának (március 31.) végén megjelent kormányhatározat saját minősítése szerint „egyértelmű és ambiciózus határidőket” határoz meg, hogy 2026-ra javuljon a helyzet. 2021-ben még 40% volt azoknak a közbeszerzéseknek az aránya, ahol egyetlen pályázóról kellett „dönteni”. Ezt akarják 15%-ra levinni. Figyelemreméltó egyébként, hogy az Európai Unió által finanszírozott közbeszerzéseknél ezt máris megközelítették vagy elérték, a versengés hiánya inkább ott jellemző, ahol csak hazai forrást használnak.

A mostani cselekvési terv egyebek közt arról szól, hogy csökkenteni kell az ajánlattevők adminisztratív terheit, például azt, hogy egyes kizáró okok hiányának igazolására hivatalos dokumentumokat kell benyújtaniuk, valamint külön meg kell jelölniük azokat az adatbázisokat, ahol a feltételek teljesülése ellenőrizhető. Itt a Közbeszerzési Hatóság és a Gazdasági Versenyhivatal által vezetett nyilvántartások segíthetnek.

A szakértők szerint, akikkel a kormány egyeztetett, már az is elrettenthet egyes ajánlattevőket az érdeklődés jelzésétől és a későbbi ajánlattételtől, hogy az ajánlatkérő számára már az ajánlattételi szakaszban láthatóvá válik, mely gazdasági szereplők érték el az adott közbeszerzési eljárás dokumentumait. Lehetővé kell tenni, hogy a megtekintés névtelenül történjék. Visszatartó hatása van az igazgatási szolgáltatási díj mértékének, és az esetleges jogorvoslati eljárás költségeinek, ezeket tehát csökkenteni kell. Ugyanígy magának az ajánlattételnek a költségét, mert a kisebb cégeket, amelyeknek ehhez külső tanácsadóra van szükségük, ez eleve visszariasztja, hiszen ha nem nyernek, ez a kiadás kidobott pénz volt. Ezért „átalánykompenzációt biztosító támogatási rendszer” hoznak létre. Erre – kissé meglepő módon – a határozat a megjelenés napját, március 31-ét szabja meg határidőként Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter számára.

A határozat arra is utal, hogy a közbeszerzési rendszer bonyolult, sokan nem ismerik a szabályokat. Ezért főleg a mikro-, kis- és középvállalkozások képzésére nagyobb gondot kell fordítani, hogy gyakrabban vállalják a részvételt a közbeszerzésekben. Az ingyenesen elérhető közbeszerzési képzési rendszert június 30-ig kell kidolgoznia a miniszternek. A többi felsorolt feladathoz is határidőket rendeltek, a felelős többnyire Navracsics Tibor.

Domány András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!