szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb virtuális határidőn vagyunk túl, mégsem jöttek meg az EU-s pénzek. De hol vannak? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában összefoglaljuk, hol akadnak el a tárgyalások Brüsszel és Budapest között, miért teljesen értelmetlen a magyar diplomácia harca minden és mindenki ellen, és válaszolunk arra is, hogy eléldegélhet-e a kormány az uniós források nélkül.

Akár boldog születésnapot is kívánhatnánk a héten a Magyarország elleni jogállamisági eljárásnak, Ursula von der Leyen ugyanis az áprilisi választások után közvetlenül jelentette be annak a huzavonának a kezdetét, amely miatt egy évvel később eurómilliárdok hiányoznak a magyar kasszából. A kormány minden segítséget megkapott ahhoz, hogy átláthatóbbá tegye a magyar politikai, törvényhozási és emberi jogi berendezkedést, mégsem hajlandó meghozni a kompromisszumokat, amelyek megnyitnák a pénzcsapot.

A legutóbbi kitűzött dátum március 31. volt – a kormány ekkorra szeretett volna megállapodni Brüsszellel. A probléma viszont korántsem csak az, hogy ez letelt, hanem az is, hogy míg egy éve szívélyes hangulatban zajlottak a tárgyalások, mára alig érezhető a bizalom a Bizottság és Navracsics Tiborék között, és felvetődik a kérdés: kellenek-e nekünk egyáltalán ezek a források, ha a magyar kormány ennyire nem pedálozik értük? A Fülke legfrissebb adásában Gyükeri Mercédesz, a hvg.hu Gazdaság rovatának újságírója és Arató László, a brüsszeli EUrológus szerzője válaszolt Nagy Iván Lászlónak minden kérdésre, amit a magyar EU-diplomáciával és annak öngólsorozatával kapcsolatban tudni érdemes.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcastson, Google Podcastson vagy SoundCloudon!

  • 1:06: Nem sikerült a március 31-re kitűzött céldátummal befejezni a tárgyalásokat Brüsszellel – hol akadt el a folyamat és kire várunk most?
  • 2:10: Hány szupermérföldkövet, azaz feltételt sikerült teljesítenie a magyar kormánynak? (Spoiler: nagyon keveset)
  • 3:35: Milyen a viszony a Bizottság és a kormány között? Tavaly még szívélyes volt, most arra mutatnak a jelek, hogy ez jócskán megromlott.
  • 5:46: A magyar kormány jó és rossz zsaruja.
  • 6:25: Az Erasmus-ügy lezárult azzal, hogy kivették a top politikusokat a kuratóriumokból?
  • 10:02: Fennáll a veszély, hogy kiesünk az Erasmusból egy tanévre?
  • 10:46: Miért fontos a Magyarország elleni per a homofóbtörvény miatt? Kik csatlakozhatnak még ehhez a Bizottságon, az EP-n és a 11 eddigi tagállamon kívül?
  • 13:25: Elbukhatjuk az EU-s pénzeket a homofóbtörvény miatt?
  • 15:03: Meddig húzódhat az EU-s pénzek feletti huzavona?
  • 18:09: Mi a végdátuma az egyezkedésnek, mikortól bukunk ténylegesen eurómilliárdokat?
  • 20:19: Zsarolhatja-e Orbán Viktor a svéd uniós elnökséget a NATO-tagság blokkolásával?
  • 23:25: Tényleg csak bohóckodunk a svédekkel?
  • 24:36: Miért vétózzuk az EU és 79 másik ország közti alapszerződés megújítását?
  • 28:55: Van-e bármi célja a magyar diplomáciának a romboláson kívül?
  • 33:52: Van-e szükségünk az EU-s pénzekre? Mi ér többet a kormánynak – a NER alappillérei vagy az uniós milliárdok?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Fülke: Nincs értelme hepciáskodni most az Európai Bizottsággal

A Katar-gate és az Erasmus-ügy óta a magyar kormány megint felemelte a hangját Brüsszellel szemben – de mi értelme van ennek, ha továbbra is messze van a kasszakulcs, és rengeteget kell még tenni azért, hogy elforduljon a zárban? Erről beszélgettünk Arató Lászlóval, az EUrologus szerzőjével.

Nagy Iván László hvg360

Hann Endre a Fülke Extrában: Fellélegeztek a Fidesz-szavazók, hogy Orbán ismét megmentette őket

Mitől erősödik újra a Fidesz egy ilyen tél után? Milyen üvegplafonja van a DK-nak, a Momentumnak és a Mi Hazánknak? Meddig maradnak életben a kispártok? És le lehet-e nyomni a Huxitot a torkunkon? Közéleti podcastunk videós különkiadásában Hann Endrét, a Medián ügyvezető igazgatóját kérdeztük, kereken egy évvel a választások után.