szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Uladzimir Ulakhovics azt nyilatkozta, hogy Magyarország segíteni próbál nekik visszakerülni az uniós piacra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Magyarország azért lobbizik, hogy visszatérhessen az uniós piacra a belarusz pelletek, amelyek rajta vannak az EU szankciós listáján – egyebek mellett erről beszélt Belarusz magyarországi nagykövete egy hazája állami tévécsatornájának adott interjúban.

Uladzimir Ulakhovics azt mondta, hogy a büntetőintézkedések – amelyeket azért vezetett be az unió, mert Belarusz segítette Oroszország ukrajnai invázióját – a legérzékenyebben az ország exportportfólióját érintik, azon belül is az ásványi műtrágyákat és a faipari termékeket. „Apropó, fafeldolgozás: e területen a magyar partnereink afféle lobbisták annak érdekében, hogy legalább a pelletre vonatkozó kvótákban előrelépés legyen, erre ugyanis nagy a kereslet az európai piacon. Mindennek ellenére Belarusznak még mindig sok barátja van Európában. Az országunkat nagy szimpátiával és tisztelettel kezelik” – fogalmazott a nagykövet.

Szerinte annak ellenére, hogy Magyarország, amelynek EU-tagállamként támogatnia kell az uniós szankciós politikát, megtalálja a közös elvi síkot a Belarusszal való együttműködésre.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter február közepén a belarusz fővárosba utazott tárgyalni, és már akkor azt írta: „Nyilván sokan fognak támadni a látogatás miatt, de a mi álláspontunk egyértelmű: a kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani. Ha nem így cselekednénk, akkor a békére való felhívás üzenetét ma sem tudnám átadni.”

Jól mérte fel a helyzetet, néhány nappal később ugyanis az Európai Parlament állásfolglalást adott ki, amelyben elítélte minszki útja miatt. „Az EP elítél minden olyan fellépést – beleértve a minszki hatóságoknál tett magas rangú látogatásokat –, amelyek kételyeket támasztanak azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió egyértelműen nem ismeri el a Lukasenka-rezsimet” – írták a dokumentumban.

Szijjártó a kritikákra úgy reagált: „Nincs szükségem arra, hogy Minszkben ürgebőrbe varrva bújtatottan tárgyaljak az oroszokkal. Sem én, sem a delegációm egyetlenegy tagja a belorusz tárgyalópartnereken kívül senkivel nem tárgyalt.”

Ilyen előzmények után a múlt héten Szjarhejj Alejnyik belarusz külügyminiszter érkezett Szijjártóhoz látogatásra, aki az MTI tudósítása szerint a magyar–belarusz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság 11. ülését követően sajtótájékoztatón azt mondta: „nyilvánvalóan majd hosszú sorát és listáját olvassuk a kritikáknak és támadásoknak mindazért, ami ma itt történt, de szeretném önöknek elmondani, hogy minden kritika és támadás dacára nagyon fontos volt, hogy mi ma itt Budapesten találkoztunk”.

A magyar tárcavezető közölte, hogy kollégájával tárgyaltak egyebek mellett a szankciók által nem érintett területeken való együttműködés fejlesztéséről, az energiabiztonságról és az atomenergiáról is. Erről szólva megemlítette, hogy Belaruszban azonos technológiájú reaktorblokkok épülnek, mint a paksiak, ezért lényeges a tapasztalatok megosztása.

A nukleáris együttműködésről a nagykövet azt nyilatkozta: hogy ez egy új együttműködési terület. „Nem csak egy memorandumot írtunk alá, megállapodtunk egy szakértői csoport létrehozásáról is. Fontos megjegyezni, hogy a magyar partnereink nagyra értékelik azt a tapasztalatot, amellyel Belarusz ma az atomerőművével rendelkezik.”

(via Portfolio)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!