szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Jelentősen megugrott az orosz-kínai kereskedelem tavalyhoz képest, különösen a kínai export mértéke emelkedett.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Több mint 93 milliárd dollár értékben kereskedett egymással Oroszország és Kína 2023 januárja és májusa között a pekingi vámhatóság friss jelentése szerint ­– számolt be a CNN. Ez az érték 40,7 százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest, ami a legnagyobb emelkedés az országok kétoldali kereskedelmében az orosz-ukrán háború tavaly februári kezdete óta.

Miközben a nyugati országok példátlan számú szankcióval sújtották Moszkvát, Kína kitart amellett, hogy nem korlátozza a kereskedelmet Oroszországgal. A távol-keleti ország exportja több mint 75 százalékkal nagyobb volt, mint 2022-ben, közel 43 milliárd dollárnyi kifelé irányuló üzletük volt idén.

Bár Oroszországgal rekordmértékben erősödik a kínai kereskedelmi kapcsolat, szinte minden más ország esetében visszaesést láthatunk: leginkább Új-Zélanddal, az Egyesült Államokkal, Dél-Koreával és Tajvannal esett vissza a kereskedelmük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!