szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

„Ukrajna potenciálisan az uniós piac része“ – hozza az érveket Svenja Schulze.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

60 milliárd eurót ígért Ukrajna újjáépítésére az Európai Unió, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia Londonban, ahol több mint hatvan állam képviselői gyűltek össze, hogy támogatást szerezzenek az orosz agresszió áldozatának. Svenja Schulze német fejlesztési miniszter a közszolgálati Deutsche Wellének elmondta a tanácskozás után, hogy „végső soron az oroszoknak kell megfizetniük a helyreállítás költségeit, hiszen ők romboltak le lakóépületeket, ők tették tönkre az infrastruktúrát. Ez nemzetközi jogi kérdés: aki lerombolt valamit, az fizessen érte!”

A 60 milliárd eurós felajánlás oroszlánrészét az Európai Unió vállalta magára: 50 milliárd eurót. Az Egyesült Államok csak 1,3 milliárd dollárt ígért. Nem csak országok támogatják Ukrajna újjáépítését, csaknem 500 cég is jelentkezett, köztük olyan óriások, mint a Google, a Vodafone, a Siemens stb. A háború ellenére ugyanis sok külföldi vállalat nem vonult ki Ukrajnából, hanem továbbra is ott működik.

„Ukrajna potenciálisan az uniós piac része“ – hangsúlyozta Németország fejlesztési minisztere, aki hozzáfűzte: „aki most Ukrajnában beruházást hajt végre, az az Európai Unió jövőjébe fektet be.” Schulze szerint a német cégek speciális biztosítást élveznek, ha beruháznak Ukrajnában.

Nem várunk a háború végére – mondta Londonban Ukrajna miniszterelnöke. Gyenyisz Smihal megköszönte a pénzügyi támogatást és elmondta, hogy a helyreállítás a háború ellenére már meg is kezdődött. Smihal ukrán kormányfő sürgette, hogy a Nyugaton elkobzott orosz vagyont mielőbb fordítsák Ukrajna újjáépítésére. Ezzel kapcsolatban nemzetközi jogi problémák merültek fel, és emiatt sok nyugati állam ódzkodik ettől a tulajdon szentségére hivatkozva. Ukrajna újjáépítésének összegét 411 milliárd dollárra becsülte korábban az IMF és a Világbank.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!