szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután egy hét alatt 99 földrengés pattant ki a környéken, felmerült a kérdés: vajon az újabb földgáztermelő kutak fúrása fokozza-e a szeizmológiai kockázatokat?

„A Corvinus projektben résztvevő vállalatok, az MVM CEEnergy Zrt. és a Horizon General LLC. kijelentik, hogy semmiféle összefüggés nincs a Corvinus projekt kivitelezése és az elmúlt hetekben regisztrált magyarországi földrengések között. A feltételezés egyebek mellett a helyszínek közötti távolság miatt és a békési gázmezőn folyamatosan végzett kötelező mérések szerint is téves, alaptalan” – közölte pénteken az MVM.

A  vállalat közleményének előzménye, hogy a Szarvas, Kondoros, Mezőberény, Gyomaendrőd települések által bezárt négyszögben egy hét alatt összesen 99 darab földrengés pattant ki. Erre hivatkozva Aszódi Attila atomenergetikus vetette fel néhány nappal ezelőtt egy cikkben, hogy Dél-Alföldre tervezett geotermikus-energia program és az újabb földgáztermelő kutak fúrása fokozza-e a szeizmológiai kockázatokat.

Az MVM az alábbi érvekkel cáfolja azt, hogy közük lenne a gyakori földrengésekhez:

  • a földrengés által érintett terület és a Nyékpuszta mező egymástól teljesen eltérő geológiai képződményekben helyezkedik el;
  • földrengés epicentruma aljzati képződményben, míg a Nyékpuszta mező Miocén korú üledékes kőzetben található;
  • a Corvinus projekt és a földrengések közötti összefüggés a fúrás helyszínétől való távolság és a fúrások mélysége alapján is teljességgel kizárt;
  • a regisztrált földrengések Szarvas környéki epicentruma légvonalban 40-50 km távolságban van a Nyékpuszta mezőtől, ezért a Corvinus projektben folyó tevékenység esetleges szeizmikus hatása ilyen távolságból elképzelhetetlen;
  • a regisztrált földrengések mélysége legalább 10 kilométerre becsülhető, de a Corvinus projektben végzett tevékenység jóval sekélyebben, 4 kilométeres mélységben zajlik.

Ehhez azt is hozzátették, hogy „a mérések alapján kijelenthető, hogy az egyes eljárások, munkafázisok során egyszer sem regisztráltak földrengésre utaló hatást.”

Arról, hogy okoz hat-e hosszú távon erős földrengéseket az, ahogyan Magyarország próbál függetlenedni az importált energiától, és hogy mennyire van kitéve az ország a természeti katasztrófának, a hvg360 részletes cikkben foglalkozott:

 

Valóban emberi tevékenység áll a Békés megyei földrengések hátterében?

Komoly földtani kockázattal is járhat az, hogy Magyarország próbál függetlenedni az importált energiától, és helyben termeli ki a nyersanyagokat. Okozhat-e hosszú távon ez a törekvés erős földrengéseket, és egyáltalán, mennyire van kitéve az ország a természeti katasztrófának?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!