Tetszett a cikk?

Az üzemanyagok ára újra az egekben jár, a rezsi viszont sokkal olcsóbb most, mint egy éve volt. A szolgáltató szektorban még csak most indul be az áremelkedés fékezése, az élelmiszereknél ez már kezdi megtenni a hatását – derült ki, amikor tételesen néztük át a KSH 140 termékcsoportra lebontott inflációs számait.

12,2 százalékosra lassult az infláció – tette közzé ma reggel a Központi Statisztikai Hivatal. A KSH 140 termékcsoport áraiból számolja ki az átlagos áremelkedés szintjét, ezeket néztük át részletesebben.

Élelmiszerek: +15,2 százalék

Az élelmiszerek között az abszolút első helyezett a cukor, ennek 61,3 százalékos drágulása azt jelenti, hogy ez lett nem csak az élelmiszerek, hanem minden elképzelhető termék és szolgáltatás közül a legtöbbet dráguló az elmúlt egy évben. Ezenkívül viszont már „csak” a csokoládé és kakaó (egyben számolva), és a büféáruk kerültek 25 százalék fölé – és az elmúlt másfél évünk után már az is jó hír, hogy csak három élelmiszer ára száguld ilyen szinten.

Szintén a pozitívumok közé tartozik az, hogy az élelmiszerek drágulása gyakorlatilag március óta megállt, sőt most már olcsóbbak is ezek átlagosan, mint a tavasszal – természetesen ezen belül árucsoportonként jókora különbségek vannak. De összességében azt, hogy most 15,2 százalékkal drágábbak az élelmiszerek, mint egy évvel ezelőtt voltak, a 2022 végi, 2023 eleji brutális drágulásnak tudhatjuk be, most már fél éve beálltak az árak egy nagyjából stabil (és persze rém magas) szintre.

Az pedig jó ideig elképzelhetetlen volt, hogy legyen olyan élelmiszer, amely még olcsóbb is, mint egy évvel korábban volt, most viszont a margarin, a sertészsiradék és a liszt árain ezt a változást láthatjuk.

Alkohol, dohány: +12,3 százalék

Itt elsősorban a sör a ludas, bármilyen más módon egy kicsivel az átlagos infláció alatt tudjuk pusztítani magunkat. Az élelmiszerekkel ellentétben itt nem lehet 2022-re fogni a drágulást: elsősorban idén január és május között szálltak el az árak, és az áremelkedés kisebb lendülettel, de azóta is tart hónapról hónapra. Azon két csoport egyike ez, ahol már most több mint 10 százalékkal járnak az árak az év eleji fölött (a másik ilyen a szolgáltatások).

Ruhák: +6,9 százalék

Ha minden ennyivel drágulna, az már-már közelítene az elfogadhatóhoz – nagyobbnak akkor tűnik a baj, ha hozzátesszük, hogy a ruhák átlagos éves drágulása 2005 óta nem volt 3 százalék feletti. Idén február és június között ment végbe egy nagyobb drágulás, majd egy jelentősebb áresés következett, onnan viszont szeptemberben újra felfelé indultak az árak.

Tartós fogyasztási cikkek: +1,5 százalék

Az egész inflációs kosárból a legjobb hír ez. A tartós termékeknél látszik leginkább az, hogy a forint minden gyengélkedése ellenére még mindig erősebb, mint tavaly ilyenkor volt (2022 szeptemberében szinte végig 400 forint fölött járt egy euró ára, a végére már 421-nél is tartott). Ezen az árucsoporton belül nagyon nagy súllyal vannak jelen az olyan termékek, amelyeket külföldről hoznak be, nagyon le tudja csökkenteni az áremelkedést az, ha jobb árfolyamon lehet forintot váltani.

A leglátványosabban a használt autók áresése fogja vissza itt a drágulást; nem is csoda, a tartós cikkekre elköltött pénz negyede használt autókra megy el (ami viszont egyben azt is jelenti, hogy aki nem vett épp használtan kocsit az elmúlt egy évben, az az itteni átlagnál azért magasabb inflációt érez).

Háztartási energia: -14,6 százalék

Rendben, itt álljunk meg egy pillanatra. Úgy jött itt ki egy nagyon látványos mínusz, hogy ha közben bárkit megkérdezünk Magyarországon, kivéve a távfűtést használókat, valószínűleg azt fogja mondani, hogy a rezsi nagyot drágult mostanában – és nem is téved. Csakhogy mivel most már a tavaly szeptemberi, a rezsicsökkentés részleges elengedése utáni szinthez mérjük az árakat, ahhoz viszonyítva olcsóbb az energia, legalábbis a vezetékes gáz nagyon sokkal, és még az áram is. A vezetékes gáznál az összes áru és szolgáltatás közül semmi nem vesztett többet az árából 12 hónap alatt. (A rezsicsökkentést az addigi formájában tavaly augusztusban engedték el, de az első magasabb számlákat szeptemberben kellett kifizetni, márpedig a KSH-nál az számít, hogy mikor fizettek a fogyasztók.)

Érdemes itt betenni azt a grafikonunkat, amelyen látszik, hogy a rezsicsökkentés eltörlése előtti szinthez képest hogyan mozogtak az árak. Ezen látható, hogy 2022 őszén nagyon durván megugrott a vezetékes gáz ára, az akkorinál most sokkal alacsonyabb. Az olyan helyettesítő termékek, mint a szén vagy a brikett, pár hónap késéssel követték a nagy áremelkedést, így azok most még mindig drágábbak, mint tavaly ilyenkor voltak. A csúnya kivétel pedig a tűzifa: ott egyelőre nem igazán normalizálódik a helyzet, az most drágább, mint a rezsicsökkentés elengedése óta valaha.

Egyéb cikkek: +19,9 százalék

Drágul a benzin. Ezt bárki észrevehette, még az is, akinek nincs autója, épp csak olvassa a híreket, és figyeli, hogy a kormány már megint lebegteti a hatósági árak bevezetését. Tavaly ilyenkor még 480 forint volt az üzemanyag literje, most már 35 százalékkal járunk efölött szeptemberi átlagban. Márpedig amikor a 140 termékcsoport árainak változásából kiszámolják az inflációt, a végleges szám 8,1 százalékát a benzin és a gázolaj adja, szóval annak a drágulása látványosan húzza fel az átlagot.

Így jött ki az, hogy az „egyéb cikkek” elnevezésű csoportban május óta látunk egy nagyon komoly áremelkedést, most már ez durvábban száll el, mint az élelmiszerárak.

Szolgáltatások: +13,6 százalék

2023 egyik legaljasabb drágulása ez: közel sem annyira látványos, mint mondjuk sokáig az élelmiszereké volt, és nem egy egyszeri nagy ugrás történt, de folyamatosan, hónapról hónapra nőnek az árak. Augusztusban és szeptemberben legalább már némi fékezést láttunk ebben, de még mindig áremelkedést mér a KSH havi szinten is. Úgy tűnik, a szolgáltató szektort lassabban érte utol az, ami az élelmiszerboltokban már sokkal hamarabb megtörtént: annyira visszafogják az emberek a fogyasztást, hogy nem nagyon lehet már hova emelni tovább az árakat. A fizetések eközben nőnek, amit ki kell gazdálkodni valamiből, és a tavaly megkötött szerződések után az energiaszámla sem olcsó a cégeknek.

Azt pedig a HVG Személyes Inflációs Kalkulátorral mindenki kiszámolhatja a saját vásárlási szokásai alapján, hogy az ő saját inflációja mekkora.

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!