szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába volt résen az első kerület vezetése, csak azt tudták elérni, hogy az állam fizesse ki azt, amit elvesz az építkezéssel.

Az új Pénzügyminisztérium állami tulajdonú ingatlanja valahogy 412 négyzetméterrel nagyobb lett az átépítése során, ráadásul önkormányzati tulajdonú területeket kebelezett be – írja a Népszava.

A lapot a kerület ellenzéki polgármestere, V. Naszályi Márta arról tájékoztatta, hogy

A Pénzügyminisztérium mindenféle engedély és előzetes egyeztetés nélkül épített be kerületi közterületet a kiemelt beruházás leple alatt.

A jelentős túllépés úgy derült ki, hogy az állam menet közben kért egy telekrendezést, de a kerület résen volt és felülvizsgálatot kezdeményezett, ahol kibukott a dolog.

A Pénzügyminisztérium szépítendő a dolgot most átad az önkormányzat részére 25 négyzetmétert két részletben a Szentháromság tér közelében, így az kerület tulajdonvesztése „csak” 387 négyzetméterre lesz, amit utólag vesz meg az állam.

Az ingatlan értékbecslése megtörtént, a magyar állam 207 millió forintot fizet a közterületekért.

Frissítés 13:52-kor: Cikkünk megjelenése után közleményben reagált V. Naszály állításaira a Pénzügyminisztérium. Azt írják, „álhír, hogy a Pénzügyminisztérium engedély nélkül épített be egy 400 m2-es területet, ezzel szemben tény, hogy a beruházás során minden a szükséges engedélyek birtokában és a vonatkozó jogszabályok betartásával történik".

A PM ehhez azt is hozzátette, hogy az I. Kerületi Önkormányzat az építési folyamat valamennyi lényeges, közterületet érintő részéről időben és folyamatosan értesült.

Frissítés 14:32-kor: a kivitelező PM-TÉR6 Nonprofit Kft. is megszólalt, szerintük is csúsztatott V. Naszály Márta, ugyanis szerintük sem engedély nélkül építkezett a PM, illetve „nem felel meg a valóságnak az sem, hogy egyeztetés nélkül történt a beépítés, ezzel szemben dokumentumokkal alátámasztható tény, hogy az I. Kerületi Önkormányzat az építési folyamat valamennyi lényeges, közterületet érintő részéről időben és folyamatosan értesült. A telekhatár rendezés tárgyában több alkalommal is egyeztettünk, ezen egyikén, 2023. 02. 20-án a Polgármester asszony személyesen is részt vett".

Előzmények

A felújítás/átépítés alatt álló épület eredetileg a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium használatára készült, 1904-ben adták át a budai Várban.

A II. világháborúban viszont több bombatalálat érte, ezután több részét (köztük a Szentháromság tér felőli részen a két neogótikus tornyot) is elbontották, az átépítése pedig a ’60-as évekig tartott.

Az 1981-ig kollégiumként működő épületet később szétszabdalták, több szervezet használta.

A kormány 2017-ben úgy döntött, hogy felújíttatja és ismét beköltözteti a várba – az egyébként jelenleg egy belvárosi palotában működő – minisztériumot. A munkálatoknak 2020-ban álltak neki, a beruházás összköltsége 55 milliárd forintra rúg.

Cifra palota: nem vesződik a PM tenderekkel, okosba' tervezteti új, várbeli székhelyét

Kis magyar abszurd, amelyben 40 milliárd forintból az építészszakma tiltakozása mellett szétvernek egy pár éve felújított épületet, hogy az úgy nézzen ki, mint 1905-ben, amikor senkinek se tetszett. Közel egy éve kész kellene lennie, de ha minden jól megy, jövő hónapban már elkezdhetik végre a tervezését - egy milliárdos közbeszerzést átugorva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!